Odwołali Twoją opłaconą wycieczkę - złóż wniosek o zwrot pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 10:56
Tylko do końca tego roku możemy składać wnioski do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli nasza wycieczka z powodu pandemii została odwołana i nie dostaliśmy żadnej rekompensaty. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Eduard Goricev

koronawirus święta sylwester 1200 free
Sylwester w pandemii? W swetrze, ale z perłami


W ramach Turystycznego Funduszu Zwrotów mamy szanse na odzyskanie swoich pieniędzy,
ale czasu na to mamy coraz mniej. Wniosek o zwrot środków wpłaconych na imprezę turystyczną, która została odwołana z powodu pandemii, możemy złożyć jedynie do 31 grudnia. 


Posłuchaj
03:45 czwórka pierwsze słyszę 28.12.2020 podróż.mp3 Kto może ubiegać się o zwrot z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - podpowiada Damian Ziąber z UFG (Czwórka/Pierwsze słyszę)

- O zwrot mogą ubiegać się wszyscy ci, którzy nie uzyskali jakiejkolwiek rekompensaty od organizatora imprezy turystycznej, a impreza została odwołana - mówi Damian Ziąber z UFG. - Ci powinni złożyć wniosek u nas, w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym. Tym osobom, które przesunęły imprezę na inny termin, odebrał gotówkę albo przelew, skorzystały z vouchera czy dostały inną gratyfikację, taki zwrot nie przysługuje - dodaje. 

Adam Ziomber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego 

 

Czasu na złożenie wniosku pozostało niewiele, ale nie jest to skomplikowane. - Wszystkie wnioski składane są online, co też jest wymogiem czasów pandemii, w których nam przyszło funkcjonować - mówi ekspert. - By złożyć wniosek odwiedzamy portal, zakładamy konto, jest tam dokładna instrukcja jak to zrobić, bardzo skrupulatnie wypełniamy wniosek i przesyłamy. Następnie możemy obserwować status wniosku i swoje konto, które wskazaliśmy jako konto zwrotu - dodaje. 

Skorzystać ze zwrotów mogą te osoby, które dokonały płatności bezgotówkowej - przelew, karta, telefon, blik itd., ale i te, które zapłaciły za wycieczkę gotówką u agenta, a ten przekazał przelewem pieniądze na konto organizatora.

Czytaj także:


PRACA ZDALNA PIX.jpg
Pozytywny test na COVID - nie ogranicza twojej pracy

Wnioski o zwrot do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego złożyło już ponad 280 organizatorów wycieczek. - To niemal cały rynek organizatorów, większych i mniejszych - ocenia ekspert. - Ci organizatorzy wystąpili do nas wskazując około 90 tysięcy podróżnych, osób, które opłaciły wyjazd. De facto oznacza to kilkaset tysięcy osób, które miały wyjechać w podróż - dodaje. 

Dziś łączna kwota w złożonych wnioskach opiewa już na ponad 260 milionów złotych. Fundusz dysponuje 300 milionami, dlatego jest jeszcze szansa na skorzystanie z niego. 

Pracownicy Funduszu pracują cały czas i sukcesywnie wypłacają rekompensaty. Już 124 miliony złotych znalazło się na kontach niedoszłych podróżnych. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.12.2020

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Jak koronawirus wpływa na turystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:56
Jeszcze w styczniu opinie branży turystycznej o tym, jak koronawirus wpłynie na sytuację w biznesie podróżniczym były umiarkowane, o tyle dziś już wiadomo, że sytuacja jest fatalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń