Bezpieczeństwo w sieci. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 12:16
Zestawienie najpopularniejszych haseł 2016 roku firmy Keeper Security dowodzi, że internauci wciąż mało dbają o własną ochronę w sieci. Na czele listy wciąż jest ciąg cyfr "123456", który wyprzedza podobne hasło - "123456789". Na podium znalazł się też klucz o nazwie "qwerty".
Audio
  • Jak tworzyć bezpieczne hasła i jak jeszcze dbać o swoje dane w sieci? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Każdy z nas niezależnie od wieku i tego, jakie serwisy odwiedza, powinien dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci
Każdy z nas niezależnie od wieku i tego, jakie serwisy odwiedza, powinien dbać o swoje bezpieczeństwo w sieciFoto: Glow Images/East News

zakupy online 1200 panthermedia.jpg
Zakupy w sieci. Bezpiecznie i 24 godziny na dobę?

- Nie chce nam się ustawiać, a tym bardziej zapamiętywać bardziej skomplikowanych ciągów znaków. Korzystamy z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu usług sieciowych, a tymczasem zasady bezpieczeństwa są takie, że do każdej z usług powinniśmy mieć odrębne hasło - mówił Dawid Kosiński bloger Spider's Web. Podkreślał, że nie robiąc tego, narażamy się na mnóstwo sieciowych zagrożeń. - Jeśli jakiś bot będzie chciał nas zhakować, zacznie od sprawdzenia tych najbardziej oczywistych haseł, i trafi - mówił ekspert. - Dlatego warto, by w naszych hasłach znalazły się niektóre znaki. Jakie? To tłumaczył w rozmowie z Kamilem Jasieńskim.

Dawid Kosiński mówił także, jakie jeszcze hasła znalazły się na liście najpopularniejszych, oraz w jaki sposób serwisy internetowe podpowiadają nam, jak sposób tworzyć bezpieczne hasła. W programie rozmawialiśmy także o zbliżającym się obowiązku zarejestrowania swoich kart pre-paidowych. Jak wprowadzane od 1 lutego zmiany wpłynął na życie przeciętnego posiadacza telefonu komórkowego i co stanie się, jeśli nie zarejestrujemy swojej karty? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Dawid Kosiński Straszne jest to, że nie chce nam się wymyślić nawet jednego, ale skomplikowanego hasła, którym będziemy się posługiwać w sieci

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Dawid Kosiński (bloger Spider's Web)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 8.05

kd/kul

Czytaj także

Społeczeństwo informacyjne. Należysz do niego?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 19:00
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego przypada 17 maja. Dawniej święto to obchodzone było jako Światowy Dzień Telekomunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektroniczna pomoc naukowa. Jaki sprzęt wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 13:38
Co wybrać: tablet czy laptop i jakie parametry powinien mieć sprzęt, który ułatwi nam naukę? O tym w "Dajesz radę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marka osobista w sieci. To nie tylko "lajki"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 10:40
- Kreowanie własnej marki w internecie wykorzystuje podobne narzędzia jak promowanie marki produktu - przekonuje w Czwórce Aleksandra Dejnarowicz, specjalistka do spraw wizerunku w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2016 roku to smartfony wygrały internet

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 11:34
Ostatnie badania pokazują, że użytkownikom internetu coraz mniej potrzebne są komputery. W 2016 roku więcej korzystaliśmy z sieci przez smartfony niż inne urządzenia.
rozwiń zwiń