Czyste powietrze w butelkach? "Interes proekologiczny"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 13:30
Pół litra czystego powietrza to w przeliczeniu na złotówki koszt ok. 300 PLN. To oferta jednej z brytyjskich firm. Powietrze z angielskiego wybrzeża nabyć można w przezroczystej, ozdobnej butelce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/seamind224

morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

Pewna brytyjska firma sprzedaje czyste powietrze w butelkach. Produkt wzbudza spore kontrowersje, ale jednocześnie kosztuje krocie, bo część zysków ze sprzedaży butelek przeznaczona jest m.in. na pomoc tamtejszej służbie zdrowia. 

Posłuchaj
03:53 _PR4_AAC 2021_03_15-06-10-20.mp3 Brytyjczycy sprzedają czyste powietrze w butelkach - o co chodzi w tej akcji? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- W 2017 roku w Krakowie robiliśmy podobną akcję, ale słoiki rozdawaliśmy za darmo. To działanie miało symboliczny wymiar i pokazywało, że czyste powietrze jest wartością - wspominał rzecznik Polskiego Alarmu Antysmogowego Piotr Siergiej. - Jak sądzę, brytyjska akcja też ma taki cel, ale w tym przypadku cena jest inna. 

burak cukrowy plantacja pole shutter 1200 Maksud.jpg
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury

Posłuchaj także:

Akcja Brytyjczyków jest jednak kontrowersyjna, m.in. dlatego, że przekonują oni, iż zakupionym powietrzem można się inhalować. - Pojemność takiej butelki to pół litra, a objętość wdechu człowieka to także pół litra - tłumaczyła Weronika Michalak z Heal Polska. - W teorii więc możemy "wciągnąć" całe to powietrze i wypuścić je potem z powrotem do butelki. Ze zdrowotnego punktu widzenia efekt jest żaden - tłumaczyła ekspert.

Posłuchaj także:

Jak zwracała uwagę, choć sama inicjatywa proekologiczna jest jej zdaniem słuszna, nie należy zapominać, że już sama wysyłka takich butelek generuje olbrzymi ślad węglowy. - Z jednej strony Brytyjczycy przypominają, że czyste powietrze jest deficytem, ale handel generuje potrzebę transportu, która wiąże się z emisją zanieczyszczeń, więc to błędne koło - wyliczała. - Lepszy efekt odniesiemy więc, inwestując w "tradycyjne" oczyszczacze powietrza. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 6.13

kd

Czytaj także

Uważaj, co pierzesz. Czy pranie może zagrażać Arktyce?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 15:30
Badania przeprowadzone na Kole Podbiegunowym wykazały, że Arktyka jest coraz bardziej zanieczyszczona. Źródłem zanieczyszczenia mają być mikroplastikowe włókna pochodzące najprawdopodobniej z prania odzieży syntetycznej w Europie i Ameryce Południowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bill Gates i naukowcy z Harvardu: osłabienie promieni słonecznych uratuje Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:26
Naukowcy z Harvardu chcą zablokować dostęp promieni słonecznych do Ziemi, czyli "przyciemnić Słońce" tak, by sprawdzić, czy w ten sposób uda się powstrzymać ocieplenie klimatu i uratować naszą planetę. 
rozwiń zwiń