Płyta bez CO2. Pierwszy taki album na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:31
Młody polski pianista, Wojtek Szczepanik, nagrał pierwszy na świecie album o zerowym śladzie węglowym. Redukcja i kompensacja to to, co wskazywało mu ekologiczną drogę. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ PopTika

dziecko córka ojciec rolnictwo rolnik wieś free shutt-1200.jpg
"Wieś to już nie sielanka". Dlaczego uciekamy do miast?

Płyta Wojtka Szczepanika została wydana pod pseudonimem Wojtek, a jej tytuł to "Atmosphere". - Tytuł nawiązuje z jednej strony bezpośrednio do klimatu, a z drugiej do specyficznej atmosfery, aury, nastroju, który może być stworzony za pomocą dźwięku - mówi Wojtek Szczepanik, kompozytor, pianista, producent. - Jestem bardzo zaangażowany w spowolnienie zmian klimatycznych. To są moje prywatne decyzje, które w pewnym momencie przełożyły się też na karierę muzyczną. Sumienie mi nie pozwoliło, żeby wygenerować kolejne emisje by stworzyć płytę - podkreśla. 


Posłuchaj
04:04 czwórka stacja kultura 25.11.2020 kultura natury.mp3 Wojtek Szczepanik opowiada o swojej płycie - pierwszym na świecie albumie o zerowym śladzie węglowym (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Pomysł na płytę o zerowym śladzie węglowym wydał mu się ciekawy, czymś czego jeszcze nie było. Wojtek postanowił podjąć to wyzwanie, a być może i inspirować innych muzyków. - Przedstawiłem cała swoją drogę, jak udało mi się zrobić to, że ten album jest neutralny klimatycznie i jednocześnie podałem rozwiązanie problemów, wskazówki by inni mogli skorzystać - dodaje. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez WOJTEK [voytek] (@iam.wojtek)


julia pietrucha portal 1200.jpg
Julia Pietrucha i "Folk it! Tour", czyli folknomadzi z nieprawdziwego życia

Ekologia

- Pierwszym moim krokiem było mapowanie. Zapisałem wszystkie prawdopodobne emisje i podzieliłem to na działy i etapy jak np. nagrywanie, podróże, promocja - wymienia artysta. - Założyłem dziennik emisji - wpisywałem tam czynność i prawdopodobne emisje, jakie byłyby wygenerowane, a do tego dodawałem rozwiązanie - jak je ograniczyć lub zredukować do zera. Gdy nie dało się zredukować do zera wprowadzałem kompensację - dodaje. 

Jak się okazuje podczas produkcji płyty najważniejsza jest energia, a ona powinna pochodzić z odnawialnego źródła, bo ono jest neutralne klimatycznie. 

Największym wyzwaniem dla Wojtka okazał się lot do Londynu. Pianista podróżował lotem rejsowym. By zredukować ślad węglowy, który wytworzył, wykupił odpowiednią ilość biopaliwa, na którym podróż odbędzie ktoś inny. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez WOJTEK [voytek] (@iam.wojtek)

Album

- Ja tworzę muzykę z gatunku modern classic i łączę ją z elektroniczną downtempo - opowiada Wojtek Szczepanik. - Dźwięki pianina łączę z syntezatorami, maszynami perkusyjnymi trochę mieszam gatunki. "Atmosphere" jest taka, że można w niej odlecieć. Dla mnie to też dość prywatna muzyka, moja rodzina, znajomi występują na tej płycie - dodaje. 

Dziś płyta jest dostępna w sieci. Wojtek Szczepanik pracuje jednak nad produkcją płyt w pełni biodegradowalnych. 

WOJTEK - We Are The Universe (Official Audio)/Wojtek

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 10.52

pj

Czytaj także

Natalia Kukulska powraca w towarzystwie Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 18:00
Natalia Kukluska przedstawia największy muzyczny projekt w swoim życiu. Artystka powraca w wielkim stylu, w towarzystwie wybitnych muzyków, czułych tekściarek i Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Przybysz - fanka filmów biograficznych "odprawi" koncert na Tofifest

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 12:52
Przygotowania do 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu są już na finiszu. Wiadomo, że zakończy go wyjątkowy koncert Pauliny Przybysz "Music The Superpower". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla Warszawy pracują małże i sokoły. Poznaj je z muzeum

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:39
Muzeum Warszawy ruszyło tropem zwierząt. Muzealnicy ze wsparciem aktywistów, biologów, projektantów, przyrodników sprawdzają, jak zwierzęta czują się w stolicy, a wynikami obserwacji dzielą się online. 
rozwiń zwiń