Podróżowanie w czasie pandemii - jakie obostrzenia u sąsiadów?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:00
Rządy na całym świecie apelują o ograniczenie wyjazdów zagranicznych. Niektóre są jednak koniecznością, dlatego warto wiedzieć, jakie obostrzenia w związku z pandemią panują w europejskich krajach. Różnice dotyczą kwestii przemieszczania się nie tylko pomiędzy krajami, ale również prowincjami i landami, obowiązywania godziny policyjnej jak i stosowanych środków ochrony osobistej.
Obywatele USA będą mogli już przylecieć do Polski
Obywatele USA będą mogli już przylecieć do PolskiFoto: Shutterstock/ DimaBerlin

lotnisko covid free shutt 1200 .jpg
Test na koronawirusa czy szczepienie - warunek podróżowania w przyszłości?

W Czechach i na terenie Niemiec obowiązują daleko bardziej posunięte restrykcje od tych w Polsce, już nawet na poziomie noszenia maseczek. - W Niemczech, w niektórych landach, obowiązuje bezwzględny wymóg posługiwania się w przestrzeni publicznej i w przestrzeni zamkniętej maskami co najmniej FFP 2 - mówi Leszek Garbacz Product Manager od produktów protection. - Natomiast w Czechach, w całym kraju, w przestrzeni publicznej obowiązuje wymóg stosowania co najmniej masek FFP2, lub podwójnych masek chirurgicznych typu 2R.


Posłuchaj
03:31 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - podróże w pandemii 18.03.2021.mp3 Rozmawiamy o podróżowaniu w pandemii (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Jak tłumaczy specjalista, w przypadku masek FFP2 ich sprawdzenie jest bardzo proste - na masce jest wydrukowana odpowiednia informacja, jaki to jest typ maski, czy jest to certyfikowana maska, czy nie, podany jest numer CS z numerem jednostki notyfikowanej i norma, według której maska była oceniana. W przypadku maski 2R nie ma takiej prostej możliwości sprawdzenia, ponieważ jako wyroby medyczne maski nie są oznaczane na samym wyrobie. Natomiast policjant kontrolujący może poprosić o pokazanie opakowania wyrobu, na którym taka informacja się znajduje.

Oprócz tego te kraje wprowadziły restrykcje dla przyjeżdżających, polegające na konieczności wykonania testów PCR. Oczywiście przemieszczanie jest ograniczone, ponieważ ruch stricte turystyczny jest w tych krajach niemożliwy.


koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
Świat po pandemii. Czy będzie nas stać na podróże?

Czytaj także:


Na terenie niektórych państw musimy też się liczyć z obowiązującą godziną policyjną. - W ostatnich dniach w Niemczech wprowadzono zakaz przemieszczania się w godzinach nocnych w odległości dalszej niż 15 km - dodaje Ireneusz Reszel, Product Manager, specjalista ds. dezynfekcji. - Restrykcje wprowadzane są regionalnie, więc musimy być bardzo czujni i obserwować, co się dzieje w wytycznych poszczególnych landów, w obowiązujących tam rozporządzeniach i obostrzeniach.

Podobne restrykcje jak w Czechach obowiązują też w innych krajach. - W Chorwacji, Szwajcarii, Bułgarii, Serbii, Turcji, Wielkiej Brytanii - wyjaśnia Leszek Garbacz. - Ze względu na dynamiczny rozwój epidemii są wprowadzone bardzo rygorystyczne obostrzenia dotyczące sposobów zabezpieczania się oraz dotyczące przeprowadzania testów w odpowiednich cyklach. W Wielkiej Brytanii za naruszenie 10-dniowej kwarantanny może nam grozić mandat do 100 funtów.


ZOBACZ TAKŻE jakie są nowe ograniczenia: Koronawirus - raport specjalny >>>


Mniejsze obostrzenia obowiązują zaś w Luksemburgu, na Malcie i w Szwecji. Jednak również tam zalecane jest noszenie maseczek o jak najwyższym stopniu ochrony, stosowanie odpowiednich środków dezynfekcyjnych i przede wszystkim stosowanie dystansu.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.03.2021

Godzina emisji: 06.15

aw

Czytaj także

Warzywa i owoce dla zdrowia i życia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:14
Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety promowanej przez Instytut Żywnosci i Żywienia. Niestety tylko 20 procent Polaków spożywa je 2 razy dziennie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz schudnąć? Jedz makaron - nowe badania z USA

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:32
To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników makaronu. Choć danie to nie cieszy się dobrą opinią wśród osób dbających o linię, naukowcy przekonują, że niesłusznie. Makaronu można, a nawet trzeba jeść całkiem sporo.
rozwiń zwiń