Bisz: poezja Norwida jest ze mną od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:30
- Poezja Norwida zostawia ślad w odbiorcach. Jest mi bardzo bliska, nawet jeśli nie wszystkie wiersze są łatwe w odbiorze - mówił w rozmowie z Czwórką Jarosław Jaruszewski, czyli raper Bisz.
Bisz
BiszFoto: Marcin Kmieciński/PAP

bovska 1200.jpg
Bovska o twórczości C. K. Norwida: to nie tylko poezja

Raperowi Biszowi dzieła Norwida towarzyszą od najmłodszych lat. - W dzieciństwie miałem w domu wielką księgę z wyborem wierszy, w twardej oprawie - wspominał muzyk w rozmowie z Czwórką. - Na jej stronach były Norwidowskie "cacuszka". Dla młodego człowieka było to tajemnicze, hermetyczne, intrygujące. Co jakiś czas wracałem do nich, starałem się je zgłębić. Dziś dostrzegam, że "duch Norwida" miał wpływ na moją twórczość - podkreślał. - Staram się, by moje teksty były równie wieloznaczne, skomplikowane.

Posłuchaj
03:00 _PR4_AAC 2021_05_20-06-27-09.mp3 Bisz o twórczości Cypriana Kamila Norwida (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

mikrofon koncert rap 1200.jpg
Mateusz "Rover" Pustuła: Norwid wykraczał poza swoją epokę

- Kiedy potem samplowałem bity, spotkałem się ze śpiewanymi wersjami wierszy Norwida, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie - opowiadał Bisz. - Na jednej z moich ważniejszych płyt "Raport z walki o wartość" w jednym z wierszy nawiązuję do twórczości Cypriana Kamila Norwida, na kolejnej pojawia się odniesienie do "Fortepianu Chopina". Jego wiersze do mnie powracają.

Czytaj także:

23 maja przypada 138. rocznica śmierci wybitnego artysty, w tym roku mija też 200 lat od jego urodzin. - Najbardziej w twórczości Norwida trafiają do mnie krótkie formy, dotyczące ulotnych stanów - opowiadał Bisz. - Wiersz "Jak" podobny jest do estetyki japońskiej, bliski jest mi też wiersz "Pielgrzym" - wyliczał muzyk.

POSŁUCHAJ Miuosh rapuje Norwida. "Bałbym się to zrobić na koncercie" >>>

ZOBACZ TAKŻE Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 6.35

kd

Czytaj także

Cyprian Kamil Norwid - czwarty wieszcz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 05:50
- Nie skończył formalnej edukacji, przeszedł tylko przez nauczanie domowe. Był bardzo pracowitym samoukiem. Miał rozległe zainteresowania i głęboką wiedzę na różne tematy - mówił o poecie prof. literatury Andrzej Fabianowski w audycji Polskie Radia z 2004 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz "Rover" Pustuła: Norwid wykraczał poza swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 13:05
Jak tłumaczył w rozmowie z Czwórką raper i polonista Mateusz "Rover" Pustuła, Cyprian Kamil Norwid to twórca niedoceniony w swoim czasie, a jednocześnie swoją twórczością wykraczający poza ten czas. 
rozwiń zwiń