Kobieta sędzią na Euro? Coraz więcej kobiet z gwizdkiem na boiskach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:05
Do niedawna rzecz do nie pomyślenia, jednak coraz więcej kobiet pojawia się na rozgrywkach piłki nożnej mężczyzn w roli sędziów. Z Sonią Dziąsko, Sabiną Czarnecką i Magdaleną Figurą-Łyżwą, które zajmują się profesjonalnie sędziowaniem, rozmawiamy o przełamywaniu stereotypów i systemie VAR. Czy na pewno pomaga sędziom w podejmowaniu słusznych decyzji? 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/topseller

Kulawik 1200.png
W college'u można grać też w piłkę nożną

Na początku ich przygody sędziowskiej piłkarze do kobiet sędziów podchodzili sceptycznie. - Myślę, że każda z nas miała taką sytuację. To naturalna kolej rzeczy, że kobieta, która pojawia się w piłce nożnej, i to jeszcze 16 lat temu, budzi emocje - mówi Sabina Czarnecka. - Raczej nie dowierzali, że potrafimy to robić i na każdym kroku musiałyśmy udowadniać, że faktycznie się na tym znamy. Gdy przyjeżdżałyśmy na mecze, byłyśmy pewnego rodzaju atrakcją. 

Posłuchaj
06:22 Czwórka/Pierwsze Słyszę - kobiety sędziowie i systemie VAR 27.05.2021.mp3 Rozmawiamy o kobietach - sędziach w piłce nożnej i systemie VAR (Pierwsze Słyszę/Czwórka)


Jak zgodnie mówią rozmówczynie Czwórki, nie jest łatwo wyjść na boisko i zarządzać dwoma drużynami, czy jest się mężczyzna, czy kobietą. - Zarządzanie ma tu kluczowe znaczenie. Charakter jest bardzo ważny, niejednokrotnie jesteśmy obrażane na boisku i musimy sobie z tym radzić - opowiada Sonia Dziąsko. - Z czasem drużyny się do nas przyzwyczają i wiedzą, że sobie nie damy w kaszę dmuchać, że mamy jednak umiejętności i możemy dobrze poprowadzić spotkanie.

Coraz powszechniej stosowany system VAR jest tematem rozmów nie tylko w szatniach zawodników, kibiców na trybunach, ale również sędziów. - Chodzi o sytuacje "stykowe" i tutaj system VAR jest ułatwieniem, narzędziem pełnego obiektywizmu dla wszystkich. Jeszcze nie tak dawno obowiązywała niepisana reguła, że gdy był minimalny spalony, a sędzia nie był pewny, to zaliczało się to na korzyść napastnika - mówi Sabina Czarnecka. - Teraz pytanie, czy to jest fair. Rozwija się technika, rozwijają się umiejętności zawodników i ta technologia ma nam pomóc. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że sędzia puszcza to na wyczucie. Mamy sprzęt, dzięki któremu możemy to sprawdzić, tak, żeby żadna drużyna nie była pokrzywdzona.


Stefan Szczepłek 1200 dm.jpg
Stefan Szczepłek w krzyżowym ogniu pytań o EURO

Posłuchaj także:

Są jednak głosy sprzeciwu przeciwko systemowi VAR. Sędzia Szymon Marciniak mówi, że sędziowie boją się często podjąć sami decyzje, a system VAR zabija w nich intuicyjne i natychmiastowe reagowanie, co może obniżać poziom widowiska. Były obawy, że przez sprawdzanie może wytracać się dynamika gry, spotkania mogą być przedłużane, na czym może ucierpieć mecz i cierpliwość kibiców. - Wszyscy myśleliśmy, że tak będzie. Moje osobiste zdanie jest jednak takie, że VAR nie przyczynia się do tego w żadnym stopniu - wyjaśnia Magdalena Figura-Łyżwa. - Ja bym powiedziała, że nawet dodaje grze pikanterii, bo czekanie na decyzję też wzbudza emocje, a nastrój kibiców może z sekundy na sekundę się zmienić. Warto też dodać, że na każdym meczu sędziowie są oceniani i jeżeli popełnią błąd, podejmując decyzję inną, niż zarejestruje to system, wtedy dostają niższą notę i jest to traktowane jak ich błąd. Więc będą robić wszystko, żeby sędziować tak jak trzeba i oceniać sytuację poprawnie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Żakowicz

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 06.15

aw

Czytaj także

Nowe hobby internautów na świecie - oglądamy streamingi gamerów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:08
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogromnej popularności streamingujących gamerów. Podczas lockdownu nie tylko oglądaliśmy filmy czy seriale, ale sięgaliśmy także po inny typ rozrywki - gry online i oglądanie mistrzów tej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siłownia dla e-sportowców. Gra pod okiem specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:30
E-sport to dziedzina, która w ostatnim czasie zyskała olbrzymią popularność. Odbywają się również pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie, w ramach których od 13 maja zawodnicy z całego świata rywalizują na symulatorach e- sportowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi pragnie zostać zawodowymi graczami.
rozwiń zwiń