"Long Story Short Film Festival". Magia krótkich metraży

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:23
Tegoroczna, druga odsłona festiwalu organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe wystartowała stacjonarnie we wrocławskim kinie DCF 10 czerwca, w sieci potrwa do 19 czerwca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

shutterstock grill jedzenie 1200.jpg
"Najedzeni Fest!" - podróż przez kuchnie świata na krakowskim rynku

- W tym roku "Long Story Short Film Festival" odbywa się hybrydowo - tłumaczył szef tego wydarzenia Jarosław Perduta. Jak podkreślał, ubiegłoroczny festiwal odbywał się "z potrzeby serca". - Gdy rozpoczęła się pandemia, podjęliśmy decyzję, że chcielibyśmy pozostać w kontakcie z widzami. Wszystko odbywało się online, ale w tym roku widzowie mogli nie tylko oglądać doskonałe filmy, ale także spotkać się z ich twórcami - opowiadał. 

Posłuchaj
09:24 _PR4_AAC 2021_06_14-07-15-29.mp3 Rozmowa o "Long Story Short Film Festival" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Wszystkie filmy prezentowane zarówno w kinie, jak i online są bezpłatne. Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: "Konkurs" i "Panorama", a także pokazy specjalne. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą 52 filmy wyselekcjonowane z blisko 260 nadesłanych zgłoszeń. - "Panorama" to sekcja filmów zaproszonych. Będą dostępne w określonych blokach czasowych - podkreślał gość Czwórki. Jednak, jak tłumaczył "Konkurs" to serce festiwalowych wydarzeń. Blok podzielono na trzy kategorie: fabuła, dokument i animacja. - To moment rywalizacji, ale także okazja, by zobaczyć obrazy dotychczas nigdzie nie prezentowane. Mówimy ciągle o krótkim metrażu, to domena młodych twórców, absolwentów szkół filmowych. Ta forma wydaje się wciąż niedoceniana - mówił gość Czwórki. - Tegoroczne filmy były bardzo dobre, poruszały różne tematy. Twórcy potrafili opowiedzieć długie i skomplikowane historie w sposób krótki, a jednocześnie bardzo ciekawy, dojrzały i z użyciem wszystkich dostępnych środków filmowych długiego metrażu - wyliczał. 

Czytaj także:

Filmowcy, których filmy zostały wyłonione do konkursu, powalczą o statuetki Salamandry oraz nagrody pieniężne. - Część nagród została już przyznana, w kategorii film fabularny wygrał obraz "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka, w kategorii "Dokument" wygrał "Syn ulicy" w reżyserii Mohammeda Almughanniego, a w kategorii "Animacja" obraz "Too Late" Kingi Syrek. Specjalna nagroda prezydenta miasta przyznana została z film pt. "Piach" Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej - wyliczał gość Czwórki. 

Tegoroczna edycja festiwalu wystartowała stacjonarnie w kinie DCF w dniach od 10 do 13 czerwca, a następnie w sieci od 14 do 19 czerwca.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jarosław Perduta (dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego)

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 08.20

kd/pj

Czytaj także

Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:48
Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem "Zabytkomania - przepis na dziedzictwo" zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 12:45
"Mirror, Mirror" - hasło tegorocznej odsłony festiwalu - nawiązuje do nowej formuły przeglądu, który podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się w wersji hybrydowej. - Dajemy ludziom dostęp do kultury na świeżym powietrzu, w kinach i online - mówi rzecznik prasowy imprezy Karolina Sienkiewicz.
rozwiń zwiń