Wakacje za granicą? Obostrzenia i zasady sprawdzaj codziennie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 13:55
Wielu z nas wakacje spędzi w kraju, jednak są tacy, którzy nie chcą rezygnować z wyprawy za granicę. W erze koronawirusa nie jest to wcale proste, bo każdy kraj ustala swoje reguły dla turystów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/blazg
koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
IATA Travel Pass. Nowa aplikacja, która pomoże nam w podróżach lotniczych

75 procent badanych deklaruje, że wakacje spędzi w kraju, tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Jedną z głównych przyczyn jest to, że taki urlop dziś zdecydowanie łatwiej zorganizować i zaplanować. 


Posłuchaj
04:04 czwórka pierwsze słyszę 28.06.2021 wakacje.mp3 Wakacje za granicą a koronawirus - jak się przygotować, jakie zasady nas obowiązują? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Zasady przekraczania granic wciąż się zmieniają i w związku z pandemią koronawirusa poszczególne państwa wprowadzają własne regulacje. Większość krajów wymaga szczepień lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa, niektóre rezygnują z jakichkolwiek ograniczeń. 

Jest grupa państw, która nie wymaga ani testów, ani szczepień przeciwko COVID-19. - Dziś to Hiszpania, Chorwacja, Albania, Macedonia, Cypr, Czarnogóra, Rumunia - wymienia Piotr Kociszewski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnej UW i Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. - W tych krajach obowiązek okazywania testów na wjeździe został zdjęty, lub zostanie zdjęty w najbliższym czasie. Wyjazdy do tych krajów stają się łatwiejsze - dodaje.

- Od 21 czerwca do 4 lipca Polska została "ściągnięta" z listy krajów o wysokim ryzyku zagrożenia epidemiologicznego - dodaje mieszkanka Hiszpanii Roksana Guillen Ortega. - Obywatele Polski bez problemu i bez testów mogą wjeżdżać na teren Hiszpanii. Ta lista jest aktualna tylko do 4 lipca. Po 4 lipca trzeba sprawdzić nowsze informacje - dodaje. 

Czytaj także:


- Wjazd do Grecji, wg nowych zasad, będzie możliwy dla osób, które posiadają negatywny wynik testu antygenowego. To jest o tyle ważne, że ten test jest tańszy i szybszy. Wyniki możemy uzyskać w kilka minut - wyjaśnia Piotr Kociszewski. 

Wybierając się do Turcji, musimy przedstawić negatywny wynik badania PCR sprzed maksymalnie 72 godzin albo testu antygenowego nie starszy niż 48 godzin. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 lat oraz osoby, które przeszły pełen cykl szczepień i minęło 14 dni od ostatniego zastrzyku, lub też przeszły infekcję. 

Przy przekraczaniu granicy Tunezji, zamiast wyniku testu możemy pokazać świadectwo szczepień lub potwierdzenie przejścia COVID-19, nie dotyczy to dzieci poniżej 12 roku życia.

Powroty i kwarantanna?

Wszelkie przepisy zmieniają się jednak jak w kalejdoskopie. Warto najnowsze wymagania sprawdzać tuż przed wyjazdem. Warto wiedzieć, że wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych, które wracają do kraju spoza Strefy Schengen. W takim wypadku czeka je obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna, z której może zwolnić tylko test wykonany najwcześniej w 7 dobie izolacji. 

Posłuchaj także:

Biura podróży i laboratoria medyczne współpracują ze sobą, by zapewnić turystom jak najlepszą i najszybszą obsługę, by ci mogli sprostać wymaganiom kraju, do którego wybierają się na wakacje. 

Kamil Jasieński radzi też, by dokładnie sprawdzać umowy ubezpieczeniowe, by być ubezpieczonym na wszelkie ewentualności, gdyby nasza wycieczka miała nie dojść do skutku. 

*** 

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 7.14

pj

Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chile - kraj jak wstążka. Od pustyni po lodowce

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:05
Monika Trętowska w swojej książce "Chile. Dalej być nie może" zabiera nas w podróż po Chile, długaśnym kraju w Ameryce Południowej.
rozwiń zwiń