Reklamy związane z odchudzaniem? Pinterest blokuje

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 14:35
Pinterest,  jako pierwsza duża platforma, przyjęła restrykcyjną politykę reklamową w związku z produktami pomagającymi w utracie wagi - nie będzie publikowała reklam związanych z odchudzaniem. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Africa Studio

Nie znajdziemy na platformie nie tylko reklam specyfików hamujących apetyt, ale i takich, które pokazują sylwetkę "przed" i "po", gdzie różne osoby zachwalają zalety suplementów odchudzających oraz idealizowany jest określony typ sylwetki. Nowe zasady powstały we współpracy z National Eating Disorders Association, organizacją non profit zajmującą się problematyką odżywiania. Jak zauważyła przedstawicielka platformy Sarah Bromma, celem Printeresta jest inspirowanie użytkowników, nie tylko w zakresie rozwijania nowych zainteresowań, ale także prowadzenia zdrowego stylu życia. Dlatego jak mówi, nie ma na platformie miejsca na treści, które mogą prowadzić do zaburzenia odżywiania.


Posłuchaj
04:15 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Printerest odchudzanie 12.07. 2021.mp3 O zaburzeniach jedzenia opowiada psycholog Danuta Wieczorkiewicz (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Nowe regulacje pozytywnie ocenia Danuta Wieczorkiewicz, psycholog i założycielka Fundacji "Zobacz...JESTEM". Zaznacza przy tym, że to co widzimy na platformach społecznościowych, to jeden z czynników, które mają wpływ na rozwój zaburzeń odżywiania. - Zaburzenia odżywiania są poważną chorobą i jej przyczyny są wieloczynnikowe. Wiadomo, że im mniej jest takich społecznych wymogów bycia szczupłym, bombardowania nas wzorem szczupłej sylwetki ukazujące skojarzenie tej sylwetki z sukcesem tym lepiej. Wyeliminowanie  tego obrazu nie spowoduje, że od razu zaburzeń w odżywianiu będzie mniej, natomiast jest to bardzo dobry kierunek - mówi w Czwórce.

leki 1200.jpg
Naturalne probiotyki - jedz na co dzień. Te w kapsułkach zostaw na trudne chwile


Czytaj także:

Nowe zasady publikowania reklam na Printereście zostały wprowadzone w oparciu o najnowsze statystyki National Eating Disorders Association. Organizacja zauważyła, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby zaburzeń odżywiania wśród młodych ludzi. Do podobnych wniosków doszli również brytyjscy uczeni, którzy przewidują, że tsunami pacjentów z zaburzeniami odżywiania dopiero nadchodzi. - Pandemia spowodowała, że czujemy się gorzej, gorzej zaczęliśmy funkcjonować i jest duże nasilenie zaburzeń nastroju - tłumaczy specjalistka. - Depresja powoduje jako jeden ze swoich objawów spadek apetytu, czy niechęć do jedzenia, ale też tą chorobę współtowarzyszącą jaką są zaburzenia odżywiania. Czyli np. dzieci mogą się źle czuć i poprawiać sobie nastrój słodyczami, albo rodzice mogą poprawiać im nastrój czymś smacznym.

Obniża się wiek zachorowań na zaburzenia odżywiania. Jak wyjaśnia rozmówczyni Martyny Ogonek jeszcze 20 lat temu anoreksję diagnozowało się u dzieci w wieku ok. 14 roku życia, a bulimię w wieku 16 lat. - Obecnie szpitale zapełnione są dziećmi poniżej 10 roku życia z rozpoznaniem tych zaburzeń - dodaje.

Na razie Pinterest jest jedyną platformą, która zabrania jakichkolwiek reklam związanych z odchudzaniem. Przedstawiciele National Eating Disorders Association mają jednak nadzieję, że ruch platformy zachęci inne organizacje i firmy do zastanowienia się nad potencjalnie szkodliwymi komunikatami reklamowymi.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Martyna Ogonek 

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 8.37

aw

Czytaj także

Wodorosty. Podmorskie plantacje przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 10:01
Uprawy wodorostów to najszybciej rosnąca gałąź sektora spożywczego. Produkcja jadalnych wodorostów rośnie średnio o 8 proc. w skali roku. Już nie dziw ich obecność na talerzach, ale pojawiają się też w lekach, kosmetyce czy biopaliwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedz ich tyle, ile możesz. I nie stresuj się!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:20
Podobno dobrą komedię, dawno niewidzianego znajomego i marchewkę łączy to, że każde z nich może poprawić humor, zredukować nasz stres. Z tego zestawu dietetycy szczególnie polecają warzywa. 
rozwiń zwiń