Czysta woda (nie) dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 22:49
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia co trzeci człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Problem ten dotyczy też Europy i dlatego Parlament Europejski ostatnio zatwierdził dyrektywę w sprawie wody pitnej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SJ Travel Photo and Video
kobieta wodospad islandia 1200.jpg
Dźwiękowa mapa Islandii. "Szum, który nigdy nie ustaje"

- W najgorszej sytuacji są osoby mieszkające na obszarach wiejskich, na obszarach konfliktów zbrojnych i osoby mieszkające w krajach najuboższych gdzie nie ma infrastruktury sanitarnej i wodociągów doprowadzających czystą wodę do miejsca zamieszkania - mówi dr Monika Kacprzak z Unicef Polska.


Posłuchaj
03:26 Czwórka/Czat Czwórki/_woda pitna 28_12_2020.mp3 Rozmawiamy o problemach z dostępem do wody pitnej (Czat Czwórki/Czwórka)

Największy problem jest w krajach Afryki Sacharyjskiej, gdzie nawet 3/4 osób nie ma dostępu do wody pitnej oraz w krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Przyczyn braku dostępu do czystej wody jest bardzo wiele, są to również konflikty zbrojne. 

W Europie problemem z dostępem do wody pitnej są między innymi zmiany klimatu. - W Unii Europejskiej wiele krajów boryka się z deficytem wody. Paradoskalnie Polska jest takim krajem - tłumaczy Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - Wbrew pozorom, to wcale nie kraje południa słabo sobie radzą z retencją i gospodarką wodną.

Posłuchaj także:


Dostępu do czystej wody nie ma milion Europejczyków, żeby wyrównać standardy w tym zakresie, Parlament zatwierdził dyrektywę, która ma to regulować.
- Wiemy, że w każdym kraju niestety są grupy społeczne, które gorzej sobie radzą z dostosowaniem do życia, są mniej niezmożni, niektórzy ubodzy. To nakłada na państwa członkowskie zapewnienie swobodnego dostępu tym osobom do wody dobrej jakości - mówi gość audycji. - Teraz, kiedy borykamy się z pandemią widać, że jest to szczególnie ważne, choćby po to, żeby dezyfenkować wszystko to, co dezynfekcji wymaga.

Posłuchaj także:


Warto podkreślić, że ta dyrektywa miała początek w inicjatywie obywatelskiej. Regulacja wejdzie w życie 12 dni, po jej opublikowaniu w dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Kraje unijne będą miały 2 lata na jej wdrożenie.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Monika Kacprzak (Unicef Polska),  Bartosz Zadura (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce)

Data emisji: 28.12.2020

Godzina emisji: 15.48

aw

Czytaj także

Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpierw susza, a teraz powódź. Jak w Polsce działa gospodarka wodna?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 22:30
W poniedziałek 29 czerwca nad stolicą przeszły bardzo intensywne opady deszczu. Wiceprezydent miasta poinformowała, że w wyniku ulewy spadło około 42 litrów wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile czasem przez cały miesiąc. 
rozwiń zwiń