Dźwiękowa jesień na Ars Independent 2021

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:39
24 września startuje, druga w tym roku, odsłona festiwalu Ars Independent. Tym razem mamy za zadanie wytężyć słuch, bo czekają nas "Wrażenia słuchowe". 
Ars Independent 2021
Ars Independent 2021Foto: mat.pras.
Miastomovie.jpg
Miasto - główny bohater MiastoMOVIE

W tym roku festiwal Ars Independent odbywa się w 3 mikroodsłonach. Właśnie nadchodzi druga z nich, jesienna, muzyczna. 


Posłuchaj
04:59 czwórka pierwsze słyszę 16.09.2021 ars independent.mp3 Matylda Badera opowiada o jesiennej odsłonie Ars Independent (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 

- Ars przystosowuje się do rzeczywistości. To wynik sytuacji pandemicznej, obostrzeń. Nie chcieliśmy robić tylko jednej edycji, jak zawsze we wrześniu. Nie wiedzieliśmy, czy można będzie się spotkać z publicznością - wyjaśnia Matylda Badera, odpowiedzialna za program tej odsłony Ars Independent. - Forma mikroedycji z ograniczoną liczbą kuratorów daje nam możliwość reagowania na bieżąco - dodaje. 

We wrześniu czeka nam jednodniowe wydarzenie pt. "Wrażenia słuchowe". - Nie ma tu ukrytego znaczenia, po prostu skupiamy się na muzyce, tym, co do nas dociera, wpływa na nas percepcyjnie - opowiada przedstawicielka imprezy. - Jesteśmy w kręgu muzyki elektrycznej, elektroakustycznej. Wydarzenie będzie podwójne - skalda się na nie projekcja filmowa i koncert. 

Na scenie zobaczymy szwedzką artystkę i kompozytorkę Marię Horn. - Ona działa na syntezatorach cyfrowych, wykorzystuje też instrumenty analogowe, klasyczne. Bada różne przeciążenia związane z dźwiękiem, to, jak one działają na naszą psychikę - zaprasza gość Czwórki. - To może być ciekawe doświadczenie, taki fajny, dziwny koncert - dodaje. 


Maria W.Horn mat.pras./Ars Independent Maria W. Horn mat.pras./Ars Independent

malarstwo 1200.jpg
Warsaw off Art 2021 - sztuka powinna być wolna

Przed koncertem organizatorzy zapraszają na projekcję filmu "Sisters with Transistor", który opowiada historię muzyki elektroakustycznej. Przypomina nazwiska pionierek, wizjonerek, eksperymentatorek: Clary Rockmore, Daphne Oram, Bebe Baron, Suzanne Ciani czy Laurie Spiegel. - Warto się nad tym tematem pochylić, te kompozytorki zostały zepchnięte na drugi tor, a tu wróciły na pierwszy plan - dodaje. 


"Sisters with transistors" mat.pras./Ars Independent "Sisters with transistors" mat.pras./Ars Independent

Matylda Badera podkreśla dodatkowy atut imprezy, a mianowicie miejsce, w którym odbędzie się projekcja i koncert. "Willa Kocura" przy ul. Stalmacha 17 w Katowicach to wyjątkowy budynek, który warto odwiedzić, podobno nawet, lata temu, nocował tu Fidel Castro. 

Ars Independent/Wrażenia słuchowe | Maria w Horn + Sisters with Transistors | Ars Independent 2021

Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Matylda Badera (odpowiedzialna za program jesiennej odsłony ARS Independent)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 08.16

pj

Czytaj także

No Name Art Festival. Studenci, chwalcie się talentami!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 11:00
To konkurs organizowany przez Samorząd Studentów UKSW, który ma zachęcić studentów ze wszystkich uczelni w kraju do spełniania artystycznych aspiracji i do prezentowania swoich prac. Może otworzy drzwi do kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsaw off Art 2021 - sztuka powinna być wolna

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:03
60 artystów z Polski, USA, Holandii, Czech i Słowacji zaprezentuje swe prace podczas festiwalu Warsaw off Art 2021, który odbędzie się pod hasłem "Art is not a crime". To wyjątkowy czas dla sztuki offowej. 
rozwiń zwiń