Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:07
- Program studiów na specjalizacji E-sport jest tak skonstruowany, że światy sportu i e-sportu świetnie się przenikają i wyciągamy to, co najlepsze z każdego z nich - podkreśla dziekan Wydziału Fizycznego i Zdrowia profesor Hubert Makaruk. - Przygotowujemy naszych studentów do przyszłego zawodu - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Diana Grytsku
gra komputerowa gracz shutter 1200 Gorodenkoff
Zawód "nolife". Kiedy gaming staje się sposobem na życie?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nie pomyślał, że na uczelniach sportowych pojawią się elementy związane z grami wideo. Już od 1 października na Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej ruszy specjalizacja E-sport. Będzie to pierwsza taka specjalność na studiach stacjonarnych w Polsce. 


Posłuchaj
03:57 czwórka pierwsze słyszę 28.04.2021 esport.mp3 E-sport nowa specjalizacja na Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- E-sport na naszej uczelni to program, który ma za zadanie przygotować specjalistów, którzy będą poruszali się w trzech różnych obszarach: zawodniczym, menadżerskim i trenerskim - mówi profesor Hubert Makaruk. - W ramach programu mamy 2500 godzin dedykowanych właśnie e-sportowi. Każdy z ośmiu przygotowanych modułów łączy jedno: przygotowanie do e-sportu - dodaje. 

Profesor wyjaśnia, że w module gier sportowych studenci będą przygotowywani do podnoszenia swych umiejętności w ramach gier strategicznych, zręcznościowych i sportowych. Podczas zajęć w module relacji społecznych naucza się m.in. komunikacji zespołowej. W module biologicznego wspomagania procesu szkolenia sportowego zawarte są zajęcia na temat anatomii, fizjologii człowieka, prawidłowego odżywiania, dbania o wzrok i słuch, regeneracji organizmu. 

Czytaj także:

gaming klawiatura shutterstock 1200.jpg
Jak zacząć przygodę z projektowaniem gier komputerowych?

Kierunkowi e-sportowemu na AWF kibicuje Rafał Kurczyński, specjalista od rynku gier wideo. - Dziś e-sport coraz bardziej styka się ze sportem. Te kierunki mają ze sobą więcej połączeń, niż mogłoby się wydawać. Już działa wirtualna olimpiada, gdzie przyznawane są tytuły e-sportowe. Dziś ciężko, widząc te zmiany, nie zgodzić się z tym, że e-sport jest czymś ważnym, w czym można wychowywać młodych studentów - dodaje. 

Ekspert rynku gier podkreśla, że AWF to miejsce sportu, tam można się go uczyć, można być sportowcem. - Specjalizacja e-sport na AWF jest krokiem do nowoczesności, skokiem do magicznej krainy - ocenia. 

Program tej specjalizacji jest tak skonstruowany, że światy sportu i e-sportu świetnie się przenikają. Wyciągamy to, co najlepsze z każdego nich Hubert Makaruk


Profesor Hubert Makaruk zauważa perspektywy, które budują się przed absolwentami kierunku e-sportowego. Podkreśla, że zainteresowanie kandydatów tą specjalizacją jest ogromne, a podań o przyjęcie na studia przybywa każdego dnia. Studia startują 1 października. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 06.11

pj

Czytaj także

Nowe hobby internautów na świecie - oglądamy streamingi gamerów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:08
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogromnej popularności streamingujących gamerów. Podczas lockdownu nie tylko oglądaliśmy filmy czy seriale, ale sięgaliśmy także po inny typ rozrywki - gry online i oglądanie mistrzów tej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualna zabawa i realne podatki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:45
Okazuje się, że wielu graczy na portalach aukcyjnych sprzedaje wirtualne przedmioty czy konta wytworzone w grach komputerowych. Nie jest to takie proste, bo za sprzedane miecze, mikstury magiczne czy statki kosmiczne trzeba zapłacić podatek. 
rozwiń zwiń