Miasto - główny bohater MiastoMOVIE

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:57
Pandemia mocno uwypukliła wyzwania i problemy, które stawia przed nami XXI wiek. Miasta stanęły przed koniecznością zmian, a pogłębiający się kryzys klimatyczny stał się dla nich mocnym pretekstem. Opowiadają o tym filmy, które będziemy mogli oglądać podczas 9. odsłony Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MiastoMOVIE. 
CopenHill
CopenHill Foto: mat. prasowe

miasto 1200.jpg
Betonoza - rewitalizacja po Polsku


- "Przesilenie" to tytuł 9. odsłony Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MiastoMOVIE - mówi Kuba Żary, organizator festiwalu. - Pandemia była częścią motywacji do zatytułowania w ten sposób tej edycji. Mocnym kontekstem jest też kryzys klimatyczny i rozmaite problemy, przed którymi stają miasta. Pandemia te kłopoty oczywiście uwypukliła, na wielu poziomach. Lockdowny wymusiły zupełne przebudowanie naszego życia, musieliśmy się niektórym przestrzeniom życia w mieście przyjrzeć bliżej i być może podjąć decyzje o wprowadzeniu jakichś konkretnych zmian - dodaje. 


Posłuchaj
09:51 czwórka pierwsze słyszę 14.09.2021.mp3 O Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MiastoMOVIE opowiada Kuba Żary (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Okazuje się, że i filmowcy w ostatnich latach zauważyli zmiany miejskich przestrzeni, więc te zjawiska możemy oglądać na srebrnym ekranie. - Festiwal otworzy film "Making a Mountain" opowiadający o CopenHill, jednej z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich lat. To jeden z bardziej eksperymentalnych projektów. Wszystkim, którzy interesują się architekturą, wiele powie nazwisko architekta, który odpowiadał za ten projekt - to Bjarke Ingels. Jego pracownia dokonała wyjątkowego połączenia spalarni śmieci ze sztucznym wzgórzem, służącym celom rekreacyjnym. Jest tam stok narciarski i ścianka wspinaczkowa. Film w reżyserii Rikke Selin Fokdal i Kaspara Astrupa Schrödera pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku góra wysoka na 85 metrów - dodaje. 

Kuba Żary zdradza, że ten film pokazuje, jak w bardzo oryginalny sposób można poradzić sobie z konkretnym, bardzo realnym, problemem miejskim, a dodatkowo maksymalnie wykorzystać teren. 

AFFR 2020 • Making a Mountain/Architecture Film Festival Rotterdam

Sprawdź także:

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się też projekcja obrazu powstałego w 2020 roku we Włoszech. "Bergamo - tarasy w słońcu" zabiera nas na osiedle z lat 70., blokowisko, które okazało się idealnym na czas lockdownu. - W Bergamo istnieje takie osiedle, które nazywane jest horyzontalnym blokowiskiem, bo takie było jego założenie, by nie było rozbudowane wzwyż, a rozłożone po terenie - opowiada gość Roberta Grzędowskiego. - Jego mieszkańcy nie do końca rozumieli architektoniczny koncept tego założenia, ale podczas pandemii docenili go. Okazało się, że pewne elementy mieszkań, zabudowy, idealnie nadają się do życia w czasie dystansu społecznego. Ogródki, tarasy, balkony przyłączone do każdego z mieszkań idealnie nadają się do tego, by mieć kontakt z innymi ludźmi, a jednak wciąż zachowywać dystans - dodaje. 

Organizator festiwalu podkreśla, że architekci tego blokowiska połączyli zalety mieszkania w domku jednorodzinnym z plusami mieszkania na osiedlu. Już w latach 70. zwrócili uwagę na potrzebę obcowania z naturą, wychodzenia na zewnątrz, a ta w pandemii okazała się szczególnie istotna.


inteligentne miasto 1200.jpg
Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Każdy z pokazów filmowych festiwalu połączony będzie z dyskusją. - Dyskusje na MiastoMOVIE  są bardzo burzliwe - gwarantuje gość Czwórki. - Będziemy rozmawiali o recyklingu architektury, o problemie śmieci, o ponownym wykorzystaniu budynków, które już stoją, poprzez przystosowanie ich do nowych funkcji, czy o projektowaniu naturalnym, z lokalnie pozyskanych materiałów - dodaje. 

Czwórka objęła imprezę swoim patronatem. MiastoMOVIE odbędzie się we Wrocławiu w dniach 29 września - 3 października. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @miastomovie

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Kuba Żary (współorganizator MIASTOmovie)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Każdy z nas jest pieszym - a dbają o nas oficerowie piesi

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 20:00
Bycie pieszym nie jest łatwe: samochody zaparkowane na chodnikach, wykrzywione płyty chodnikowe, brak możliwości przejścia przez remonty, zaspy, kałuże - to tylko niektóre z problemów. Wiele miast w Polsce zdecydowało się powołać oficerów pieszych, by te kłopoty rozwiązać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Foresight - przewidzi nieprzewidywalną przyszłość miast

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 08:47
Zanieczyszczenie powietrza, "samochodoza", "patodeweloperka" to tylko niektóre z problemów polskich miast. Foresight, nieformalny dokument, może pomóc z nimi walczyć, opierając się na potrzebach mieszkańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Futuwawa - to konkurs na pomysł, nie na formę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 15:20
- Pandemia nam pokazała w jak ważnym, ale i krytycznym miejscu jesteśmy. To miejsce daje nam pewną szansę - mówi Ola Litorowicz, organizatorka piątej odsłony konkursu Futuwawa, który organizuje Fundacja Puszka i m.st. Warszawa. - W konkursie pytamy o Warszawę za 30 lat - dodaje. 
rozwiń zwiń