Warsaw off Art 2021 - sztuka powinna być wolna

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:03
60 artystów z Polski, USA, Holandii, Czech i Słowacji zaprezentuje swe prace podczas festiwalu Warsaw off Art 2021, który odbędzie się pod hasłem "Art is not a crime". To wyjątkowy czas dla sztuki offowej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergii Kovalov

Miastomovie.jpg
Miasto - główny bohater MiastoMOVIE

4. osłona Warsaw off Art 2021 wystartuje już 30 września. Będzie okazją do zapoznania się ze sztuką niezależną, rozmów z artystami i zdobycia wiedzy. 


Posłuchaj
08:17 czwórka pierwsze słyszę 15.09.2021.mp3 O Warsaw off Art 2021 opowiadają kuratorzy wydarzenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Hasło wydarzenia "Art is not a crime" (Sztuka to nie zbrodnia - przyp. red.) pokazujemy, że sztuka może być niezależna, a artysta może czuć się wolny, jeżeli w jakimś stopniu nie narusza pewnych systemów tabu - mówi Piotr Ambroziak, pomysłodawca i współkurator wydarzenia.  - Ta idea pokazuje, że sztuka nie powinna mieć ograniczeń i być poddawana naciskom religijnym, politycznym czy społecznym - dodaje. 

Podczas wydarzenia swoje prace zaprezentuje 60 artystów z Polski, USA, Holandii, Czech i Słowacji. - W sztuce czeskiej mamy bardzo duży przekrój idei i procesów, które nastąpiły w Czechach od upadku komunizmu. Sztuka z Ukrainy pozostaje w korelacji ze wszystkimi wydarzeniami na terenie tego kraju. Niezwykle ciekawe są prace amerykańskiego artysty Michaela Gilforda - wymienia kurator. - Rodzimą sztukę zaprezentują młodzi artyści, jak i ci o ugruntowanej pozycji - dodaje. 

Podczas Warsaw off Art 2021 artyści opuszczają swoje pracownie, by wyjść do galerii, spotkać się z odbiorcami swojej sztuki. 

- Wszystkie wydarzenia odbędą się w trzech wielkich miejscach. Będą to trzy wielkie wystawy. W każdym miejscu wernisaż otwarcia odbędzie się oddzielnie. Do swoich wnętrz zaproszą Elektrownia Powiśle, Hala Gwardii i Art in House - wymienia Bratka Legidowicz, współkuratorka imprezy. 

Czytaj także:

Organizatorzy wydarzenia zgłoszenia przyjmowali w systemie "open call". Każdy artysta mógł się zgłosić. Kuratorzy musieli dokonać bardzo trudnego wyboru. - Stawialiśmy i podkreślaliśmy charakter sztuki offowej, przełamującej schematy, sztuki niepokornej, łączącej konwencje, techniki - mówi kuratorka. - Rozpiętość tematyki i technik prac była ogromna. Musieliśmy dokonać mocnej selekcji. Prezentujemy niebanalne podejście do tradycyjnych technik, można będzie zobaczyć malarstwo, rzeźbę, tkaninę, plakat, viral czy sztukę audio - wymienia. 

- Sztuka offowa to taka, w której można zobaczyć wolnościowe podejście artysty do swojej twórczości i do tego, co go otacza i wpływa na jego wyraz artystyczny - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Bratka Leligdowicz, Piotr Ambroziak (kuratorzy wydarzenia)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:48
Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem "Zabytkomania - przepis na dziedzictwo" zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Jasiewicz. Prace trzech kontynentów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:13
"Gry i zabawy" to najnowsza wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Paweł Jasiewicz, projektant, prezentuje swoje prace z ostatnich 12 lat, w tym te inspirowane rzemiosłem Turcji czy Japonii. 
rozwiń zwiń