Czy wizyta w muzeum ma moc terapeutyczną?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 10:40
Belgijscy lekarze zalecają pacjentom, którzy przeszli COVID-19 wizyty w muzeach jako terapię. Nietypowym programem są objęci pacjenci, którzy zmagają się konsekwencjami ciężkiego przechorowania koronawirusa. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Bee Bonnet

shutterstock smutek depresja 1200.jpg
Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

W jednym z brukselskich szpitali ruszył eksperymentalny projekt. Tamtejsi lekarze zalecają pacjentom, cierpiącym z powodu powikłań po zakażeniu koronawirusem by w ramach terapii regularnie odwiedzali muzea i galerie. Ma to pomóc im poradzić sobie ze stanami depresyjnymi, które mogą być jednym ze skutków choroby. W ramach projektu pacjenci mogą bezpłatnie zwiedzać wiele muzealnych placówek.


Posłuchaj
03:31 Czwórka/Pierwsze Słyszę - covid muzea 27.09.2021.mp3 O terapii sztuką rozmawiamy z Małgorzatą Osowiecką z Uniwersytetu SWPS (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Dobrze, że w ogóle, ktoś dostrzegł, że osoby po przejściu COVID-19 mogą cierpieć również na problemy psychiczne, emocjonalne, czy społeczne. Myślę, że to dobre posunięcie, że takie osoby mogą skorzystać z terapii sztuką - mówi Małgorzata Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Kontakt ze sztuką nie jest często wybieranym sposobem na radzenie sobie z emocjami. Raczej w takich sytuacja wprowadzamy formy ucieczkowe, kontakty społeczne i dość przyziemne aktywności jak oglądanie telewizji czy robienie zakupów. Często wybierany jest również sport, natomiast dużo rzadziej kontakt ze sztuką.

Tymczasem wg Światowej Organizacji Zdrowia terapia sztuką może być pomocna w leczeniu wielu różnych schorzeń. - Jest wiele badań, które wskazują, że kontakt z różnego rodzaju sztuką taką jak malarstwo, muzyka, poezja, sprzyjają zdrowiu psychicznemu i umożliwia szybsze dojście do siebie po traumie - tłumaczy psycholog. - Badania to potwierdzają. Gdy jest to kontakt niewymuszony otwiera wiele perspektyw patrzenia na swoją sytuację i na bliskich. Może ujawnić i pokazać nam nowe schematy patrzenia na rzeczywistość.


rodzina relaks czas wolny shutter 1200 fizkes.jpg
Jak pandemia zmieniła jakość naszego życia?

Posłuchaj:

Belgijski program nie jest jedyną inicjatywą tego typu. Jest kontynuacją kanadyjskiego projektu, który wystartował jeszcze przed pandemią w 2018 roku. Wówczas był adresowany do osób cierpiących z powodu przewlekłego stresu. Terapia sztuką jest też stosowana przez polskich terapeutów. - Artterapia jest metodą wspomagającą, stosowaną również w ośrodkach. Sesje grupowe mogą skupiać się na rysowaniu, słuchaniu muzyki i opowiadaniu o swoich przeżyciach - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Później te doświadczenia mogą być omawiane z terapeutą na sesji. Może to stanowić ciekawy punkt wyjścia do dyskusji o problemach.

Wyniki belgijskiego programu osobom, które cierpią na stany depresyjne spowodowane właśnie koronawirusem zostaną opublikowane w przyszłym roku.

**

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 07.15

aw

Czytaj także

Holenderski uitwaaien zamiast duńskiego hygge?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 13:24
Uitwaaien, czyli aktywny tryb życia, to holenderski sposób na poprawę nastroju. Choć jest przeciwieństwem znanego duńskiego hygge, cel jest ten sam: osiągnąć równowagę psychiczną, spokój i zadowolenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie galerii i muzeów. Psycholog: chodzi przede wszystkim o wyjście z domu i kontakt z innymi

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 18:14
- Nie tyle mamy potrzebę pójścia do tych miejsc, co wyjścia z domu i kontaktu z innymi ludźmi. To jest coś, co wypchnie nas do wyjścia do galerii sztuki i muzeów. Sama w ubiegłym tygodniu słyszałam, że ktoś spotyka się z klientem w Muzeum Narodowym. Myślę więc, że chodzi o nasze potrzeby społeczne, które od roku są w zawieszeniu - powiedziała o otwarciu muzeów i galerii sztuki psycholog, Dorota Minta.
rozwiń zwiń