Jakub Rebelka: gotowy mural Wiedźmina był dla mnie zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:00
W Łodzi powstał największy w Polsce, i jeden z największych na świecie, mural przedstawiający Wiedźmina, Geralta z Rivii, bohatera sagi napisanej przez Andrzeja Sapkowskiego. Projektantem tego graffiti jest Jakub Rebelka, który sam przyznaje, że realizacja projektu bardzo go zaskoczyła. 
Mural Wiedźmin w Łodzi, projekt: Jakub Rebelka
Mural "Wiedźmin" w Łodzi, projekt: Jakub Rebelka Foto: PAP/Roman Zawistowski

shutterstock mural łódź piotrkowska 1200.jpg
Będzie muzeum street artu? Jak "wsadzą" do niego murale?

Mural Wiedźmina można oglądać na trzech ścianach bloku przy ulicy Piotrkowskiej 182 w Łodzi. Jest wysoki na 70 metrów i zajmuje trzy ściany wieżowca. Władze Łodzi projekt tego dzieła powierzyły Jakubowi Rebelce, znanemu w Polsce twórcy komiksów, laureatowi wielu prestiżowych nagród. 


Posłuchaj
04:09 czwórka pierwsze słyszę 12.10.2021 mural.mp3 Jakub Rebelka opowiada o projekcie największego muralu w Polsce (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jakub Rebelka podkreśla, że jego projekt na ścianę wieżowca przenosiła cała ekipa malarzy, a on sam zobaczył na żywo dopiero efekt końcowy. - Dla mnie to też szokujące zjawisko. Ja jestem projektantem tego muralu, a wykonawcami była ekipa, która go malowała - zaznacza rozmówca Czwórki. - Widok tego muralu jest dla mnie tak samo zaskakujący jak dla innych widzów. Robi to wrażenie - dodaje. Projekt Rebelki przedstawia Wiedźmina i otaczający go świat. Autor przyznaje się do inspiracji słynnym obrazem Caspara Davida Friedricha z 1818 roku "Wędrowiec nad morzem mgły". - Nie chciałem w tej pracy przedstawiać ani Wiedźmina z gry, ani Wiedźmina ze znanych adaptacji komiksowych.  Chciałem, żeby była to moja własna interpretacja tej postaci i świata - zdradza. - Tak powstał ten bardziej abstrakcyjny pomysł. Chciałem zrobić coś w stylu ilustracji książkowej, która nie do końca jest określona i zostawia dużo miejsca na wyobraźnię i interpretację - dodaje. 


graffiti pattermaking frida kahlo street art mural 1200.jpg
Murale. Historie zapisane na ścianach miast

Fani Wiedźmina doskonale wiedzą, że to Łódź jest miastem tego bohatera. To stąd pochodzi autor sagi, Andrzej Sapkowski. Sławę Geralta z Rivii rokrocznie podbudowuje jego obecność w komiksach i grach prezentowanych na Festiwalu Komiksowym w Łodzi. I właśnie Łódź i komiksy sprawiły, że Adam Radoń, dyrektor branżowej imprezy, zaproponował włodarzom miasta, by projekt muralu "Wiedźmin" oddały w ręce Jakuba Rebelki. - Ja jestem związany z Łodzią od 14. roku życia - zdradza artysta. - Od lat przyjeżdżam do Łodzi na konwenty komiksowe, festiwale. 

Jakub Rebelka mieszka w Gdańsku. Prace nad przeniesieniem swego projektu na ściany bloku obserwował jedynie zdalnie. - Do Łodzi dojechałem na otwarcie muralu, wcześniej widziałem jedynie pewne etapy prac - opowiada. - Zaskoczeniem było dla mnie bardzo dobre wykonanie tej rzeczy. W całej tej ilustracji jest sporo nieokreślonych, malarskich momentów, które myślałem, że będzie trudno przełożyć na ścianę - zostało to bardzo dobrze zrobione - podkreśla. 

WORLD'S LARGEST "THE WITCHER" MURAL 🎨 - POLAND LODZ - GERALT FROM RIVIA /Brion Rides

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Rebelka (projektant muralu, twórca komiksów)

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 08.36

pj

Czytaj także

Łata Miasta w Katowicach. Gdzie znajdziesz ich murale?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 16:40
Łata Miasta to projekt streetart'owy, który wykorzystuje elementy multimedialne. Główną ideą jest łatanie ubytków w poniszczonej tkance miejskiej i nadawanie jej nowego charakteru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mury mówią. Street art, który uczy historii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 13:00
Murale uzupełniają tkankę miejską i zmuszają przechodniów do przemyśleń. Często wpisują się w kontekst otoczenia, w którym powstały, a ostatnio też pełnią rolę... podręczników historii. 
rozwiń zwiń