Anderson, Jarmusch i Waters w programie American Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:40
12. odsłona American Film Festival odbędzie się w formule hybrydowej. Na pokazy online organizatorzy zapraszają od 1 do 14 grudnia, natomiast już 9 listopada rozpocznie się część offline'owa - jak zwykle we Wrocławiu.
Wes Anderson na festiwalu w Cannes w 2012 roku
Wes Anderson na festiwalu w Cannes w 2012 rokuFoto: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Posłuchaj
11:50 CZWÓRKA Pierwsze slysze - american film festival 21.10.2021.mp3 American Film Festival - co w programie 12. odsłony święta niezależnego kina amerykańskiego? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Postanowiliśmy zachować formułę hybrydową, bo pokazy online cieszyły się w ubiegłym roku olbrzymim powodzeniem. We Wrocławiu można spróbować, jak smakuje amerykańskie kino niezależne, a potem, już w domu, rozpłynąć się w tym smaku Ula Śniegowska

Filmem otwarcia będzie najnowsza produkcja Wesa Andersona - "Kurier Francuski". - Ten wybór nie jest przypadkowy, bo nasz festiwal powstał z myślą o takich twórcach jak Anderson czy Jarmusch - opowiada szefowa festiwalu Ula Śniegowska. - "Kurier Francuski" jest gęsty od historii i odwołuje się do wielkiej miłości Wesa Andersona do Francji. Jest także wyrazem tęsknoty za medium, które powoli odchodzi w niepamięć, czyli za magazynami takimi jak "The New Yorker".

Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun - zwiastun #1 / 20-th Century Studios Polska

John Waters przyjedzie do Polski po raz pierwszy. We Wrocławiu oprócz swoich filmów zaprezentuje też stand-up "Ten sprośny świat" Ula Śniegowska

W programie festiwalu znajdą się także filmy Jima Jarmuscha. - Pokażemy siedem pierwszych filmów tego reżysera - od "Nieustających wakacji" po "Kawę i papierosy", kiedy jeszcze jego styl był  surowy i bardziej bezkompromisowy - opowiada gość Czwórki. - Ale to tylko jedna z trzech retrospektyw, które przygotowaliśmy w tym roku, bo przypomnimy także filmy Johna Watersa, który będzie gościem tegorocznej odsłony we Wrocławiu. 

Hairspray (1988) by John Waters - Original Theatrical Trailer / Warner Bros.

W sumie, w programie festiwalu znajdzie się aż 110 produkcji, z czego 54 zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy, a 12 będzie miało premierę międzynarodową. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Ula Śniegowska (dyrektorka American Film Festival)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 08.16

kul

Czytaj także

Gdynia stolicą polskiego kina. "To miasto, które kocha filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:00
20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Co jak co, ale kino nam się w Polsce udało. Mamy wspaniałą powojenną kinematografię i świetnie zapowiadających się debiutantów. Wszystko to pokażemy naszym widzom w tym roku - zapowiada Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino koreańskie - wszelkie gatunki ze specjalnym elementem finalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:38
Już po raz siódmy na fanów kina koreańskiego czeka wyjątkowa gratka - 7. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich. W tym kinie nie brakuje wyrazistych postaci, subtelnych historii, dynamicznej narracji, nieoczekiwanych zwrotów akcji, ale też spokojnego kina artystycznego. Jest w nim też coś, co szczególnie je w światowej kinematografii wyróżnia.
rozwiń zwiń