Targi Plakatu 2021 - co się działo podczas święta grafiki w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:37
Ponad 150 wystawców, setki różnych form i kolorów, spotkania z grafikami i ilustratorami, twórcami najpiękniejszych i najciekawszych plakatów. Już po raz dziesiąty odbyły się w Warszawie Targi Plakatu, a Czwórka objęła to wydarzenie patronatem. 
Targi Plakatu 2021
Targi Plakatu 2021Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

W zabytkowych przestrzeniach warszawskiego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich swoje prace zaprezentowali plakaciści, kolekcjonerzy polskiej szkoły plakatu oraz autorzy wielkoformatowych ilustracji i grafik. Była to świetna okazja do wyjątkowych spotkań z twórcami, podziwiania ich prac, wymiany doświadczeń, ale także po prostu kupienia wymarzonego i niepowtarzalnego plakatu.

Plakaty z różnych stron świata

- Bardzo nam się tu podoba, zdecydowanie jest tu na czym "oko zawiesić". Jesteśmy już po raz kolejny i najprawdopodobniej nie wyjdziemy z pustymi rękami - mówili w rozmowie z Czwórką uczestnicy Targów. Podczas Targów Plakatu podziwiać można było dzieła wybitnych artystów, ale także debiutantów.

Jak opowiadała Wiktoria Mańkowska, studentka grafiki w warszawskiej ASP, która miała okazję prezentować swoje prace, to wydarzenie jest dla niej niezwykle istotne. - Inspiruje mnie symbolika wielu kultur. Uwielbiam przeglądać stare albumy m.in. z Azji, ale nie tylko - podkreślała. - Moja mama jest bardzo "wkręcona", więc tę pasję wyniosłam z domu. Jestem totalnie zodiakarą, dla mnie niektóre symbole mają niesamowite znaczenie i bywają niezwykle silne - opowiadała artystka.

Informacyjny fast food w grafice

Jak tłumaczył grafik Piotr Dudek, autor m.in. gazetki "Dudek News" z kebabem na okładce - to idealna metafora współczesnego życia i naszych czasów. - Zwłaszcza jeśli chodzi o komunikację. Komunikując się głównie w social mediach, karmimy się wzajemnie trochę taką "papką" informacyjną, czyli fast foodem - podkreślał artysta.

- Kebab oznacza, że treści w środku są zwariowane, pokręcone, nie trzymają kolejności, nie mają ładu i składu. Każda strona dotyczy teoretycznie jednego tematu: wiadomości z kraju, świata, zdrowie, technologie - tłumaczył grafik.


Adrianna Janiszewska podczas Tarów Plakatu 2021 w Warszawie/fot. Martyna Ogonek/Czwórka Adrianna Janiszewska podczas Targów Plakatu 2021 w Warszawie/fot. Martyna Ogonek/Czwórka

Ekspresyjne zwierzęta na papierze

Jak opowiadała Pazur, czyli tatuatorka i ilustratorka z Wrocławia, w jej pracach wszechobecne są motywy zwierząt. - Zawsze chciałam wziąć udział w takim evencie - opowiadała. - Od dziecka rysowałam bardzo ekspresyjne zwierzęta, moje prace pełne były kłów i pazurów. Choć początkowo mojej rodzinie nie podobało się to, co robię, byłam wierna temu kierunkowi w grafice i dziś moje prace mają wielu odbiorców. To dowód na to, że warto podążać własną drogą, po prostu robić swoje - podkreślała artystka. 

Posłuchaj
05:10 _PR4_AAC 2021_12_06-06-12-42.mp3 Relacja z tegorocznej odsłony Targów Plakatu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

ZOBACZ TAKŻE
1920x1080_1200.jpg
Targi Plakatu 5.12 - pod patronatem Czwórki

Choć spotkania w ramach Targów Plakatu zakończyły się 5 grudnia, wydarzenie przeniosło się do sieci i online potrwa do 20 grudnia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 06.12.2021

Godzina emisji: 06.15

kd

Czytaj także

Praca sezonowa. Lepiej blisko domu, niż za granicą

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 08:21
Praca sezonowa wciąż jest bardzo popularna, choć rynek bardzo się zmienił. Niechętnie wyjeżdżamy do zagranicznych winnic zbierać owoce, raczej szukamy zatrudnienia koło domu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń