Zakaz używania opakowań z plastiku? Większość mówi: tak

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 09:45
Jak wynika z sondażu IPSOS, aż 75 procent mieszkańców naszego globu chce zakazu stosowania jednorazowych opakowań z plastiku. To o cztery procent więcej niż w roku 2019.
Plastikowe opakowania nie rozkładają się w wodzie, ale rozpadają się na drobne fragmenty.
Plastikowe opakowania nie rozkładają się w wodzie, ale rozpadają się na drobne fragmenty.Foto: shutterstock/FERNANDO VALERO LOPEZ

Badanie wykonane przez IPSOS objęło 20 tysięcy osób w 28 krajach. Jak z niego wynika, stajemy coraz bardziej świadomi zagrożenia związanego z produkcją plastikowych opakowań. Aż 82 procent z nas woli kupować produkty, których opakowania zawierają mniej plastiku. Jak się okazuje, najbardziej przeciwni produkcji plastiku jednorazowego są mieszkańcy Kolumbii, Indii i Meksyku.

- Plastik jednorazowego użytku, który tafia do obiegu, stanowi olbrzymi problem dla ekosystemu - mówi Katarzyna Bilewska, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska. - Między innymi dla ekosystemów morskich. Co minutę do mórz i oceanów trafia ciężarówka wypełniona plastikiem. Dzieje się tak dlatego, że świat jest uzależniony od korzystania z plastiku, zwłaszcza jednorazowego użytku.

Badanie IPSOS zostało specjalnie przeprowadzone przed spotkaniem członków ONZ w Nairobi. Jego celem było omówienie globalnego traktatu, który dotyczyłby sposobu zminimalizowania zanieczyszczenia plastikiem. Jeżeli w tej kwestii nie zajdą wystarczające zmiany, w nadchodzących dziesięcioleciach możemy liczyć się z poważnymi szkodami ekologicznymi. Gatunkom morskim będzie groziło wyginięcie, a rafy koralowe po prostu przestaną istnieć.

- Polimery, z których są zbudowane tworzywa sztuczne, z których są zrobione opakowania jednorazowe, są bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego - tłumaczy rzeczniczka Greenpeace Polska. - Przede wszystkim dlatego, że nie rozkładają się w czasie, który moglibyśmy przewidzieć albo policzyć w skali życia człowieka.

Plastikowe opakowania, kiedy trafiają do zbiorników wodnych takich jeziora, rzeki, morza i oceany - nie rozkładają się. Rozpadają się za to na drobne fragmenty, co uniemożliwia oczyszczanie danego akwenu. Jak wskazuje rozmówczyni Marty Zinkiewicz, często też przez mieszkańców środowiska wodnego mogą być pomylone z pożywieniem i zjedzone. To może powodować śmierć w okrutnych męczarniach.

Zobacz także:

Badania wykazały również, że aż 85 procent respondentów chce, żeby producenci byli odpowiedzialni za ograniczanie, ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań z tworzyw sztucznych.

Jednak i my możemy przyczynić się do zmian w tym zakresie, m.in. korzystając z pojemników wielorazowego użytku. - Coraz więcej sklepów jest otwartych na to, żeby przychodzić z własnymi opakowaniami na produkty spożywcze. Infrastruktura zaczyna się przygotowywać, żeby z tego plastiku jednorazowego użytku zrezygnować - opowiada Katarzyna Bilewska. - Natomiast widzimy, że duże koncerny spożywcze nie chcą zmniejszyć produkcji opakowań plastikowych. Plastik jest tanim materiałem do produkcji opakowań, więc trudno im z niego zrezygnować. Dlatego ważne są regulacje na poziomach krajowych, które zmuszałyby takich producentów, ale także producentów żywności do niestosowania plastiku.


Posłuchaj
03:46 Czwórka/Pierwsze Słyszę - plastik - jednorazówki 31.03.2022.mp3 Katarzyna Bilewska, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska o jednorazowych opakowaniach plastikowych i ich negatywnym wpływie na środowisko (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 6.21

aw

Czytaj także

Mamy radę na odpady - wtórne wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:29
25 lat temu zaledwie 30% Polaków uważało, że sprawy ochrony środowiska mają jakieś znaczenie, natomiast większość była zdania, że sprawy ekologii leżą tylko i wyłącznie w gestii państwa. Jak ta świadomość wygląda dzisiaj i czy recykling stał się naszą codziennością?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 17:33
Wiele gmin od nowego roku zamierza podnieść opłaty za wywóz odpadów. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci, bo ich nie segregujemy?
rozwiń zwiń