Jak wybrać wodę, która będzie najzdrowsza?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 09:50
W Lany Poniedziałek - zgodnie z tradycją - będziemy lać wodę. Tylko jaką - mineralną, filtrowaną, alkaliczną, z gazem - czy bez?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ nito

Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się aż z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. - Woda to bardzo istotny składnik naszej diety. Gdy jej brak w naszym organizmie, zaczynają się objawy, które często przypisujemy zupełnie innym czynnikom, np. ból głowy, stawów, kręgosłupa - mówiła w Czwórce dietetyk Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska. Czy woda gazowana jest zdrowa? Czy można ją pić bez ograniczeń? Czy jednak lepiej pić niegazowaną? To pytania, które pojawiają się często. Tymczasem dzięki temu, że woda jest nasycona dwutlenkiem węgla zyskuje wiele zalet. Czym wyróżnia się woda z mineralna, filtrowana, alkaliczna i inne? Każda różni się od siebie składem i właściwościami.

Naszym gościem będzie też Piotr Ciemny - autor książki "Dzikie zioła sezonowo”, w której znajdziemy 60 przepisów na zaskakujące potrawy z aromatycznymi chwastami w roli głównej. Piotr Ciemny to twórca inicjatywy oraz konta na Instagramie "Chwasty od Kuchni", regularny gość programów telewizyjnych i radiowych o naturze, ekologii i zielarstwie, a także pracownik duńskich restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin Sprawia, że hasło "znane rośliny w nieznanej odsłonie" nabiera zupełnie nowego znaczenia. 

W audycji przyjrzymy się aplikacjom, które które pozwolą nam po walczyć skutecznie z marnowaniem jedzenia. Obfitość jedzenia na świątecznym stole to część tradycji, której ciemną stroną bywa marnowanie jedzenia. Mimo że świadomość idei zero waste jest coraz bardziej powszechna, wciąż nie potrafimy oprzeć się świątecznej gorączce. Z różnych badań wynika, że w okresach świątecznych marnujemy 30 proc. przygotowanego jedzenia. Najczęściej wyrzucamy sałatkę jarzynową, pieczywo i wędliny. Jeśli wyrzucamy 1/3 wytworzonej żywności, to pamiętajmy, że marnujemy wszystkie te zasoby, które były potrzebne do jej wytworzenia: wodę, ropę naftową, ale też życie zwierząt.

***

Na "Pierwsze słyszę" - w Lany Poniedziałek (18.04) o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

kul 


Czytaj także

Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fleksitarianizm - najlepsza dieta na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 17:20
To, że mięso zniknie z naszego talerza i wszyscy będziemy wegetarianami jest mało prawdopodobne. Ale ograniczenie jego spożycia to już całkiem realna wizja. Na czym polega elastyczny wegetarianizm?
rozwiń zwiń