Fleksitarianizm - pomiędzy dietą mięsną a wege

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 19:15
Dla wielu osób obiad, którego składnikiem nie jest mięso, wydaje się niepełnowartościowy. Jak jednak udowadnia Sylwia Majcher w swojej książce "Mniej Mięsa” roślinne składniki zastępujące mięsne są równie pyszne oraz pożywne i proponuje podjęcie kulinarnego wyzwania: "zrób tyle, ile możesz. Ogranicz, jeśli nie chcesz porzucić. I przekonaj się, że zróżnicowanie diety przyniesie mnóstwo korzyści oraz satysfakcji".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/P Maxwell Photography

ogrodnik 1200.jpg
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury


Niektórzy twierdzą, że jedzenie mięsa jest naszą tradycją, Sylwia Majcher przekonuje, że nie jest to do końca prawdą. - Przed II wojną światową na naszych stołach królowały kasze i warzywa. O tej porze roku jedliśmy głównie warzywa korzeniowe, bo to był przednówek - opowiada w audycji. - Ponad 200 dni w roku Polacy pościli, co wynikało z różnych świąt kościelnych i ze względu na patronów. Po II wojnie światowej za sprawą hodowli przemysłowej mięso stało się bardziej dostępne. Według danych GUS przeciętny Polak konsumuje 61 kilogramów mięsa rocznie, to jest dwa razy więcej niż organizm potrzebuje.


Posłuchaj
21:19 Czwórka/Ratujemy Świat - Flekistarianizm 26.03.2021.mp3 Z Sylwią Majcher rozmawiamy o książce "Mniej mięsa"(Ratujemy Świat/Czwórka)

 

Jak podkreśla autorka książki, przy jej pisaniu opierała się na badaniach, analizach i opiniach ekspertów, którzy zgodnie twierdzą, że mięso nie jest tak istotne dla zdrowia jak dobrze skomponowana dieta. - Najważniejsze, żebyśmy jedli świadomie. Nie namawiam do rezygnowania z mięsa, pokazuję, że mamy problem z nadmiarem i tłumaczę jak od tego odejść - tłumaczy. - Dobrze, żeby spożycie mięsa ograniczyć o 1/3. Światowa Organizacja Zdrowia i nasze polskie instytucje zdrowia rekomendują, żeby jeść maksymalnie 500 g. mięsa tygodniowo, my statystycznie potrafimy w tym czasie zjeść go nawet 1,5 kg.

burger weganizm wegetarianizm warzywa kuchania jedzenie 1200.jpg
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

Posłuchaj także:


Problem mięsa należy rozpatrywać dwojako, w opinii ekspertki przede wszystkim najczęściej jemy mięso słabej jakości pochodzące z hodowli przemysłowych, a to nie wpływa dobrze na nasz organizm. Po drugie hodowla mięsa odpowiada za 14% światowych emisji gazów cieplarnianych. - Ponad 80% zwierząt jest hodowanych po to, żebyśmy mogli je zjeść. Jeżeli jemy przetworzone mięso, słabej jakości to możemy się spodziewać, że konsekwencje dla naszego organizmu nie będą najlepsze. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do rozwoju różnorodnych chorób - tłumaczy.

Posłuchaj także:


Dla osób które z różnych powodów nie chcą rezygnować z mięsa i zbyt dużym wyzwaniem dla nich jest przejście na dietę wege, pomocna może się okazać metoda małych kroków. - Fleksitarianizm, to najzdrowsza dieta świata, oznacza jedzenia pół na pół mięsa i warzyw - wyjaśnia gość audycji. - To coś dla tych wszystkich, którzy mięso lubią, są jeszcze do niego przyzwyczajeni i nie wiedzą jak wykorzystywać warzywa w kuchni, a jednocześnie chcieliby coś zrobić. Jest to elastyczny wegetarianizm, lub weganizm, bo od nas zależy, czy będziemy jedli o jeden posiłek mięsny mniej, czy mięso tylko raz w tygodniu. Możemy rezygnować z mięsa w różnych posiłkach, namawiam do robienia audytu tego co jemy i zastanowienia się jak można je ograniczyć.

Sylwia Majcher radzi, żeby większość naszej diety była oparta na produktach sezonowych, a jako zamienniki mięsa stosować warzywa, strączki i kasze. - W przygotowaniu zdrowych posiłków możemy wykorzystać warzywa po gotowaniu bulionu, z których możemy zrobić kotlety - tłumaczy. - Możemy je połączyć też z kaszą i wrzucić na patelnię lub do piekarnika. W swojej książce chcę pokazać, że kuchnia bez mięsa też jest łatwa i nie tak czasochłonna jak się wydaje. 


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Sylwia Majcher (autorka książki "Mniej mięsa")

Data emisji: 26.03.2021

Godzina emisji: 15.09

aw

Czytaj także

#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:08
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele osób nadal jej unika, choć jest równie zdrowa, co ta, którą znaleźć możemy w butelkach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
rozwiń zwiń