Z mięsem czy bez - jaką dietę wybrać dla psa?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:44
Mięsna, a może wegańska? Wokół diet dla zwierząt pojawiło się wiele kontrowersji. Przeprowadzono badania, z których wynika, że najbardziej niezdrowa jest ta najczęściej stosowana - dieta oparta na wysokoprzetworzonej sklepowej karmie. 
Weganizm z świecie zwierząt, czy to możliwe?zdjęcie ilustracyjne
Weganizm z świecie zwierząt, czy to możliwe?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ RossHelen

Dotychczas uważa się, że wykluczając mięso z diety psów, czyli urodzonych mięsożerców, możemy im zaszkodzić. Jak postanowili udowodnić brytyjscy i australijscy naukowcy - wyniki ich badań ukazały się na łamach czasopisma "Plus One" - może się okazać, że zbilansowana dieta wegańska nie musi mieć katastrofalnych konsekwencji nawet dla naszych pupili.

Jak mówiła Barbara Rożyńska z organizacji ProVeg Polska, wyniki po przeprowadzonych badaniach mogą być dużym zaskoczeniem. - W badaniach wzięło udział ponad 2,5 tysiąca opiekunów psów. Przez rok przekazywali oni informacje dotyczące pupili, które były karmione dietą konwencjonalną, surowym mięsem i dietą wegańską - tłumaczyła gość Czwórki. - W badaniu wzięto pod uwagę siedem podstawowych wyznaczników dobrostanu zwierząt, m.in. częstotliwość wizyt u weterynarza, stosowanie leków, liczbę zaburzeń zdrowotnych, przewidywaną ocenę stanu zdrowia, a także oczywiście opinie opiekunów - wyliczała. 

Okazało się, że najbardziej niezdrowa dla zwierząt jest właśnie dieta konwencjonalna, czyli m.in., oparta na popularnych puszkach czy gotowych karmach. - Psy karmione dietą konwencjonalną osiągały dużo gorsze wyniki niż psy, które spożywały posiłki według jednej z pozostałych diet. To podobnie, jak w przypadku człowieka. Dieta oparta na pożywieniu wysokoprzetworzonym zawsze jest dużo bardziej niezdrowa niż właściwie zbilansowane posiłki, zarówno wegańskie, jak i mięsne - podkreślała ekspert. 

Posłuchaj
03:54 _PR4_AAC 2022_04_28-06-22-55.mp3 Czy ograniczenie mięsa w diecie nie zaszkodzi naszemu pupilowi? (Pierwsze słyszę/?Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 6.15

aw

Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
rozwiń zwiń