Jak inflacja wpływa na nasze plany i decyzje finansowe?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 10:00
W ciągu ostatnich dwóch lat inflacja z trzech procent wzrosła do kilkunastu, stopy procentowe też wystrzeliły w górę. Większość z nas mocno odczuła wzrost cen i rat spłacanych kredytów. Czy w związku z tym zmieniamy nasze plany?
Skutki inflacji w wielu państwach UE najdotkliwiej odczuwają najubożsi, ta część społeczeństwa narażona jest też na dalszy wzrost cen, zwłaszcza energii - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Skutki inflacji w wielu państwach UE najdotkliwiej odczuwają najubożsi, ta część społeczeństwa narażona jest też na dalszy wzrost cen, zwłaszcza energii - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.Foto: pixabay

- Aż 90. proc Polaków twierdzi, że wie, czym jest inflacja, i faktycznie potrafi to pojęcie wyjaśnić. To bardzo dobry wynik - podkreślał Piotr Kalisz, ekonomista. Badanie "Inflacja i stopy procentowe oczami polskiego konsumenta", zrealizowane w lutym na zlecenie Fundacji Think! i Fundacji City Handlowy im. L. Kronenberga, pokazało, że większość z nas odczuwa jednak inflację dotkliwie na własnej skórze, czujemy też ciężar rosnących rat kredytów i malejącej wartości pieniądza.

Polscy są coraz bardziej świadomi zależności ekonomicznych, widzą ograniczenia w swoich wyborach konsumenckich, topniejące oszczędności. Jak podkreślał gość Czwórki, sytuacja jest trudna, a inflacja sięga ponad 15 proc. - Większość prognoz zakłada, że będzie ona wciąż rosła, ale nadzieja w tym, że ten wzrost będzie wolniejszy. Szczyt prawdopodobnie odnotujemy we wrześniu bądź październiku, to zależy od nieprzewidywalnych czynników geopolitycznych i wynikających z nich m.in. cen paliw - podkreślał. 

Jak tłumaczył gość Czwórki, Polacy wciąż mają koncie oszczędności, jednak nie wiedzą, jak chronić te pieniądze przed inflacją. - Oszczędzanie wymusiła na nas m.in. pandemia i dziś ludzie - w teorii - wiedzą, że warto je zainwestować, by były bezpieczne. W praktyce bywa z tym różnie - mówił ekspert.

Za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji uchodzą nieruchomości, wymagają one jednak kolosalnych nakładów finansowych, na co stać niewielu. - Na kolejnych miejscach tej listy znajdują się cenne dobra materialne, na przykład złoto czy sztuka - wyliczał gość Czwórki. - Co dziesiąta osoba wśród ankietowanych niestety uważa też, że trzymanie pieniędzy w domu uchroni je przed skutkami inflacji. To oznacza, że dziesięć proc. Polaków nie rozumie mechanizmów jej działania - mówił Piotr Kalisz. 

Posłuchaj
11:29 inflacja czwóka 2022_07_04-08-15-05.mp3 Czym jest i jak działa inflacja - tłumaczy Piotr Kalisz (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W związku z galopującą inflacją zwiększa się także jednak m.in. oprocentowanie lokat bankowych. - Przekłada się na to wzrost stóp procentowych, a lokaty to jeden z częściowych sposobów chronienia się przed skutkami inflacji, bo oprocentowanie lokat jest zawsze niższe niż inflacja - mówił gość Czwórki. - Na polskim rynku najbardziej popularne są lokaty krótkoterminowe, ale mamy też m.in. obligacje - to instrument bardziej "szyty na miarę". 

Sposoby na to, by długotrwale i skutecznie obniżać inflację są - jak podkreślał - "bardzo nieprzyjemne w skali kraju". - Chodzi o doprowadzenie do spowolnienia gospodarczego i wzrostu bezrobocia. To, co robi dziś Bank Centralny, to więc obniżenie wzrostu gospodarczego. Mniej kupujemy, jest mniejsza presja na wzrost cen, to przekłada się ostatecznie na zmniejszenie inflacji - mówił ekspert. - Cały proces trwać może nawet kilka lat. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Kalisz (ekonomista, bank City Handlowy)

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 8.15

Czytaj także

Słowo, od którego ekonomistom jeży się włos na głowie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 21:20
Stagflacja, czyli wysoka inflacja w połączeniu z niskim wzrostem PKB, to słowo, które przeraża ekonomistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto kapitalizmu w Omaha. Jak wygląda walne zgromadzenie Berkshire Hathaway? 

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 20:45
Pierwszy majowy weekend jest dla pasjonatów świata inwestycji i finansów niczym festiwal Woodstock. Oczy całego finansowego świata zwrócone są w stronę Omaha, gdzie co roku odbywa się wydarzenie bez precedensu - walne zgromadzenie Berkshire Hathaway, któremu przewodniczą Warren Buffett i Charlie Munger - guru światowej finansjery.
rozwiń zwiń