Bezpieczeństwo na drodze? "Wyobraźnia, nie brawura"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 14:24
- Kierowcy na drodze powinni być niczym dobrze zgrany zespół i umieć współpracować. Wszyscy chcemy dojechać. Na szczęście na polskich drogach jest coraz lepiej - mówił Michał Reicher, instruktor jazdy. 25 lipca przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy.
Kierowcazdjęcie ilustracyjne
Kierowca/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Mr.Music

- Bezpieczny kierowca to taki, który przede wszystkim myśli. Obsługa techniczna pojazdu i panowanie nad nim to jedno, ale wyobraźnia i umiejętność przewidywania sytuacji na drodze to zupełnie inna rzecz. Chodzi o to, by myśleć strategicznie, a nie technicznie podczas trasy - mówił Michał Reicher instruktor jazdy. - Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli ktoś potrafi jechać szybko po prostej drodze, to jest dobrym kierowcą, a to oczywiście nieprawda. Dodatkowo latem pogoda - bezchmurne niebo, brak opadów czy mgły - sprzyja rozluźnieniu. Paradoksalnie wówczas łatwiej o nieszczęście, bo myślimy sobie: "co może pójść nie tak" i nie spodziewamy się złych sytuacji - podkreślał. 

Jak tłumaczył ekspert, do bezpiecznej jazdy "trzeba dojrzeć". - W teorii bardzo trudno nauczyć się właściwych zachowań za kierownicą. Uczymy się dopiero poprzez nabierane latami doświadczenie. Gdy zobaczymy, co może się wydarzyć, zaczynamy myśleć o konsekwencjach - mówił ekspert. Jak tłumaczył, z roku na rok na polskich drogach jest coraz bezpieczniej. - Jednak z drugiej strony - natężenie ruchu wzrasta. Nie wszystkie zachowania są widoczne w sieci - podkreślał ekspert.

Jak tłumaczył, na drodze kierowcy są "niczym dobrze współdziałający zespół", a podążanie z punktu A do punktu B to praca zespołowa. - Trzeba się nastawić na współpracę, droga to nie miejsce rywalizacji. Wszyscy chcemy dojechać, więc gdybyśmy pomyśleli o tym w ten sposób, na drogach mogłoby być bezpieczniej - mówił ekspert. 

Posłuchaj
04:27 _PR4_AAC 2022_07_25-08-14-42.mp3 Kierowcy na polskich drogach - jeździmy coraz bezpieczniej? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

Zdaniem eksperta jedną z grup użytkowników dróg, która najbardziej "czuje się bezkarnie", są kierowcy aut z wypożyczalni. - Ludzie czują się w nich bardzo anonimowi, więc sprawiają najwięcej problemów wychowawczych - wyliczał. - Zachowań niepożądanych jest coraz mniej, a tych mile widzianych coraz więcej. M.in. "jazda na suwak" działa bardzo dobrze i to nawyk, który prawdopodobnie pozostanie z nami na dłużej - podkreślał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Reicher (instruktor jazdy, pasjonat motoryzacji)

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 07.15

kd

Czytaj także

Gran Turismo Polonia - siła w liczbie aut

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 12:24
Organizatorzy Gran Turismo Polonia łączą przejazd przez Polskę z pokazami na poznańskim torze. 100 supercarów - szybkich, luksusowych aut - wyruszy z Poznania, by przez Katowice, Kraków, Kielce i Warszawę dotrzeć do Wielkopolski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń