Gran Turismo Polonia - siła w liczbie aut

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 12:24
Organizatorzy Gran Turismo Polonia łączą przejazd przez Polskę z pokazami na poznańskim torze. 100 supercarów - szybkich, luksusowych aut - wyruszy z Poznania, by przez Katowice, Kraków, Kielce i Warszawę dotrzeć do Wielkopolski. 
zdjęcie ilustracyjne. Gran Turismo, Włochy 2014
zdjęcie ilustracyjne. Gran Turismo, Włochy 2014Foto: Shutterstock/PHOTOMDP

Enduro MTB series_Świeradów Zdrój 2021_5_1200.jpg
Czwórka na Enduro MTB Series w Świeradowie-Zdroju - świetne trasy i klimat

Gran Turismo Polonia to największy i najstarszy event typu gran turismo w Polsce. Tym razem organizatorzy zapraszają na wydarzenie w nowej formule.

Posłuchaj
08:29 czwórka pierwsze słyszę 30.06.2021.mp3 Jakie Gran Turismo Polonia czeka nas w tym roku? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

- W tym roku samochody będą przemieszczały się po naszym kraju. To pomysł, który siedział w naszych głowach od kilku lat. Chcieliśmy zorganizować elegancki, spektakularny przejazd przez Polskę - mówi Marcin Jellinek, organizator i rzecznik prasowy wydarzenia. - Wzorem dla nas jest włoski wyścig Mille Miglia, fantastyczne, kultowe wydarzenie motoryzacyjne - dodaje. 

Czytaj także:


Impreza startuje we Wrocławiu 1 lipca. To tam przyjeżdża setka aut z całej Europy. - W piątek, 2 lipca, ruszamy w podróż przez Katowice, Kraków, Kielce, Warszawę do Poznania gdzie spędzimy na torze tradycyjne dwa dni, jak przez ostatnie 17 lat - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. - Wszyscy fani motoryzacji będą mogli obejrzeć samochody, choć nie w każdym mieście czasu będzie dużo. Po drodze mamy dwa rodzaje miast - te, które są naszymi przystankami na lunch, i te, w których zostajemy na noc, czyli Wrocław, Kraków i Warszawa. W niedzielę około 13-14 ruszamy z Warszawy do Poznania  - wyjaśnia.  

Marcin Jellinek podkreśla, że w przejeździe przez Polskę weźmie udział 100 supercarów, a w Poznaniu dołączy kolejnych 30-40 aut. - To pierwsza odsłona Gran Turismo Polonia, gdzie łączymy przejazd przez Polskę i zawody na torze - dodaje. 

Czytaj także:

W tym roku zgłosili się kierowcy samych nowych aut, podczas przejazdu nie zobaczymy oldtimerów. - To, co jest największą siłą tej imprezy, to liczba aut. Ich wspólna wartość to około 120 milionów złotych - zdradza gość Czwórki. - Wśród samochodów 80 procent stanowią porsche, ferrari i lamborghini - to najpopularniejsze marki samochodów sportowych. Ale będą też rzadsze jak: KTM, Lexus LFA, ja będę miał przyjemność prowadzić Alpine 110L. Nie zabraknie topowych wersji mercedesów, będą lotusy, maserati - wymienia. 

korek 1200.jpg
Kamerka samochodowa. Czego zabrania prawo?

Organizatorzy znają marki aut, które przyjadą na Gran Turismo Polonia, jednak tajemnicą pozostaje fakt, co te auta mają pod maską. Dziś trudno powiedzieć, który samochód jest najdroższy, który najszybszy. - Ich prędkość sprawdzimy na Torze Poznań - zdradza. - Nie organizujemy klasycznych wyścigów, to byłoby zbyt niebezpieczne, gdyż za kierownicami nie siedzą zawodowi kierowcy - dodaje. 

Gran Turismo Polonia trwa od 1 do 7 lipca. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marcin Jellinek (organizator i rzecznik prasowy Gran Turismo Polonia)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 8.32

pj

Czytaj także

"Czarne skrzynki" w autach. Krok w stronę bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:00
Od maja 2022 roku na rynku nowych aut wiele się zmieni. Samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą wyposażone w dodatkowe rozwiązania - jedno z nich nazywane jest "czarną skrzynką". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń