Czy weganie jedzą tylko warzywa? "To bogata i zróżnicowana dieta"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 11:16
- Podstawową rzeczą, którą warto zapamiętać, jeśli przechodzimy na dietę bezmięsną, jest hasło "strączki". Wszelkiego typu fasole, ciecierzyca, soczewica są doskonałym źródłem białka i żelaza - mówiła Małgorzata Lenarcik, blogerka kulinarna. 
Wegetariańskie potrawyzdjęcie ilustracyjne
Wegetariańskie potrawy/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Photographee.eu

Sposób odżywiania oparty na roślinach mniej obciąża naszą planetę niż tradycyjna dieta, jeśli chodzi o emisję CO2, zapotrzebowanie na ziemię i wodę. Eliminuje eksploatowanie zwierząt na użytek człowieka. Poza tym dobrze zbilansowana dieta roślinna jest dla większości osób korzystna dla zdrowia na wszystkich etapach życia. Precyzując: dieta roślinna to nie dieta, ale sposób odżywiania, i najlepiej, aby bazowała na mało przetworzonych produktach roślinnych. 

Jak tłumaczyła Małgorzata Lenarcik, blogerka kulinarna, są dania, które warto wprowadzić do swojego menu na początku bezmięsnej drogi. - To propozycje z podstawowych składników, które mamy najczęściej w lodówce. Przykładem jest tofu bolognese, czyli danie kuchni włoskiej podawane tradycyjnie z mięsem mielonym. W tym przypadku mięso zastępujemy tofu bądź innym odpowiednikiem mięsa. Kolejne składniki to makaron spaghetti, sos pomidorowy, drobno starta marchewka, czosnek. Całość posypujemy natką pietruszki lub szczypiorkiem i pakujemy do lunch boxa. To zawsze się sprawdza - podkreślała gość Czwórki.

Kolejnym daniem jest chili sin carne, czyli odpowiednik popularnej meksykańskiej potrawy chili con carne. Tu zamiast mielonego mięsa dajemy inny białkowy składnik. - W tym przypadku mięso można także po prostu całkowicie pominąć, bo białka dostarczamy organizmowi dzięki fasoli, która jest w przepisie - podkreślała. - Kolejnym elementem wegetariańskiej diety są pasty do chleba. - Warto korzystać z podstaw polskiej diety, jednak można je odpowiednio zmodyfikować - mówiła Małgorzata Lenarcik. 

Posłuchaj
14:35 czwórka weganizm 2022_08_04-08-16-38.mp3 Co jedzą wegetarianie i weganie? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Problemem wielu początkujących wegan i wegetarian jest brak białka i żelaza w potrawach, ale tu z pomocą przychodzą edukacja i obserwowanie swojego ciała. - Jest dużo roślinnych składników, które dostarczą nam białka, ale podstawą są strączki: fasole, groch ciecierzyca, soczewica i produkty sojowe. Poza tym orzechy, wszelkie pestki, m.in. słonecznika czy dyni - mówiła Małgorzata Lenarcik. Mięsożerców do wegańskiej diety przekonać może, zdaniem gościa Czwórki, smak umami. - Dostarczają go na przykład wędzona papryka, płatki drożdżowe, sos sojowy, suszone grzyby i pomidory. Dodawanie ich sprawia, że smak stanie się bardziej wielowymiarowy, głęboki i przypominający mięso - mówiła ekspert. 

Czytaj także:

Jak podkreślała gość Czwórki, zmiana nawyków żywieniowych jest możliwa w każdym wieku. - Jako dziecko byłam absolutnym niejadkiem, nie lubiłam też warzyw. W wieku kilkunastu lat przestałam jeść mięso, a potem na studiach musiałam już radzić sobie w kuchni sama. Okazało się, że samodzielne gotowanie jest najtańsze i najzdrowsze, stopniowo więc rozszerzałam repertuar kulinarny - wspominała blogerka. - Mój przykład pokazuje, że się da, można zacząć jeść lepiej i zdrowiej niezależnie od "punktu wyjścia" - tłumaczyła. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Małgorzata Lenarcik (blog "Warzywizm")

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Transport. Jak będzie się zmieniał?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 13:10
Ambitne cele polityki klimatycznej UE zakładają zmiany w sektorze transportowym. Plany zakładają, że do 2035 roku nie można będzie rejestrować ani sprzedawać aut o napędzie spalinowym. Czy będzie to miało wpływ na nasze podejście do transportu?
rozwiń zwiń