Transport miejski. Którędy pojedzie autobus?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 21:34
Komunikacja w miastach to podstawa jego funkcjonowania, a za jego planowaniem stoi sztab ludzi. Sprawdzamy, jak wygląda projektowanie sieci transportu w mieście.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Martyn Jandula

Dobrze zaplanowane trasy przejazdów pojazdów komunikacji miejskiej, to dla mieszkańców miast bardzo ważna sprawa. Mimo istnienia znanych już dróg prace nad nowymi trasami trwają.

Posłuchaj
09:38 Czwórka/TOP - teren zabudowany 03.11.2021.mp3 Adam Zając z Zarządu Transportu Miejskiego opowiada, jak wygląda planowanie układu komunikacji miejskiej (TOP/Czwórka)

 

- Pamiętajmy, że miasto cały czas się rozwija, mamy nowe osiedla, nowe miejsca pracy, nową infrastrukturę, czyli nowe drogi. Budują się nowe linie tramwajowe i to wszystko sprawia, że ludzie zaczynają inaczej się przemieszczać - mówi Adam Zając z Działu Organizacji Przewozów Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. - Pojawiają się nowe potrzeby mieszkańców, jeżeli chodzi o transport. Niektóre zmieniają się, poprzez np. likwidację lub przeniesienie zakładów pracy. Naszym zadaniem jest, żeby śledzić te wszystkie rzeczy, słuchać pasażerów i na tej podstawie tworzyć jak najlepszą ofertę.

Sprawdź także
shutterstock autostrada auta ruch korek 1200.jpg
"Czarne skrzynki" w autach. Krok w stronę bezpieczeństwa?

Czytaj także:

Zadaniem pracowników Zarządu Transportu Miejskiego jest przygotowanie transportu, tak żeby jak najlepiej odpowiadał potrzebom mieszkańców miasta. - W celu ustalenia tras przejazdów prowadzone są często konsultacje, zarówno na poziomie władz dzielnicy, jak i na spotkaniach z pasażerami - tłumaczy rozmówca Maćka Wójcika. - Staramy się z nich wyciągać wnioski i przedstawiać optymalne rozwiązania. Bierzemy też pod uwagę dobro pasażerów już istniejących połączeń. Niełatwo jest jednak sprostać oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych.

Przy tworzeniu nowej siatki połączeń specjaliści biorą pod uwagę również fakt, że niektóre dzielnice zmieniają się pokoleniowo i potrzeby ich mieszkańców ulegają zmianie.

Czytaj także:

Okres planowania uzależniony jest od środka transportu. - Jeśli mówimy o pojazdach, które wymagają infrastruktury, takich jak tramwaje czy metro, to oczywiście planowanie wybiega bardzo daleko w przód. Budując nową linię tramwajową, musimy przewidzieć, jakie będą potrzeby pasażerów nie tylko za 2-3 lata od wybudowania, ale również 20 lat po jej wybudowaniu - wyjaśnia specjalista. - Musimy być pewni, że publiczne pieniądze będą wydane dobrze i mądrze. Takie analizy są robione nawet z horyzontem 2050 roku. Istnieją modele matematyczne, które są w stanie przewidzieć taki ruch w czasie, i z nich korzystamy.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 03.11.2021

Godzina emisji: 18.14

aw

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latające taksówki od Hyundaia już w 2025 roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:30
Coś, co do tej pory mogliśmy zobaczyć jedynie w filmach sience-fiction, powoli staje się rzeczywistością. Latające taksówki mają pojawić się jeszcze w tym dziesięcioleciu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za wolno nie wolno - spokojna jazda może zaszkodzić kondycji naszego auta

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 23:15
Nie zawsze tylko dynamiczna i szybka jazda może negatywnie wpływać na nasz samochód. Sprawdzamy, w jaki sposób spokojny styl prowadzenia auta może być dla niego niekorzystny.
rozwiń zwiń