Ranking uczelni świata. Harvard na prowadzeniu, UJ najlepszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:43
Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University - to pierwsza trójka najlepszych uczelni świata w rankingu The Center for World University Rankings. Goni je University of Cambridge, ale w statystykach nie brakuje też polskich szkół wyższych. 
Collegium Novum UJ
Collegium Novum UJFoto: Agnes Kantaruk/ Shutterstock

W analizie The Center for World University Rankings bierze się pod uwagę jakość kształcenia i sukcesy studentów. 

W rankingu znalazło się 2000 uczelni z całego świata. Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. - Królują tam uczelnie USA. Pozycja tych szkół wyższych właściwie nie zmienia się od początku historii rankingu, czyli od 2012 roku - mówi Patrycja Donaburska z Komisji Fulbrighta. - Pierwsze miejsce, po raz 11., zajął Harvard University, najlepsza uczelnia na świecie. Potem mamy MIT i Stanford University. Dwie pozostałe uczelnie w pierwszej dziesiątce to szkoły brytyjskie: Cambridge i Oxford - dodaje. 

W rankingu punkty przyznawane są za: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów. 

Na najlepsze uczelnie dostać się jest najtrudniej, szczególnie studentom międzynarodowym, bo w pierwszej kolejności przyjmowani są tam Amerykanie. Nie oznacza to, że na Harvardzie nie uczą się Polacy. - Na amerykańskich uczelniach jest bardzo dużo pracy własnej, mało przedmiotów w ciągu semestru. Studenci mają ogrom zadań do wykonania: eseje, wypracowania, prezentacje, projekty - wymienia Patrycja Donaburska. - Te uczelnie stawiają na indywidualny kontakt z profesorami. To trochę przypomina mentoring - dodaje. 

Polscy absolwenci amerykańskich uczelni po powrocie do kraju przyznają, że wciąż utrzymują kontakty ze swoimi profesorami, konsultują się z nimi, dyskutują, tworzą. Ta współpraca, zapoczątkowana podczas studiów, przeradza się w długofalową. 


Posłuchaj
03:58 czwórka pierwsze słyszę 28.03.2022 ranking.mp3 Wyniki rankingu najlepszych uczelni świata komentuje Patrycja Donaburska z Komisji Fulbrighta (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Patrycja Donaburska podkreśla, że studencki system w Stanach wspierany jest przez różne stowarzyszenia, organizacje, konferencje. Zwraca uwagę, że uniwersyteckie życie koncentruje się wokół kultury i umiędzynarodowienia.

Czytaj także:

W rankingu The Center for World University Rankings znalazły się też polskie uczelnie. Najwyższe, 381. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, 402. - Uniwersytet Warszawski. Pierwsza techniczna uczelnia z Polski w rankingu to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która uplasowała się na 590 miejscu. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Stypendia. Nie tylko dla geniuszy i uczniów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 12:55
Choć o stypendiach myślimy głównie we wrześniu czy październiku, to - jak przekonuje Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć - w marcu jest też dobry czas, by znaleźć program odpowiedni dla siebie. Jak się okazuje, żeby starać się o stypendium, wcale nie trzeba być uczniem lub studentem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci z Ukrainy - co z ich dalszą edukacją?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 10:15
Codziennie do Polski przybywają tysiące Ukraińców, w tym także studenci. Sprawdzamy, jak uczelnie przygotowują się na ich przyjęcie.
rozwiń zwiń