Mundial 2022. Piłkarska moda - koszulki reprezentacji są gotowe

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 08:52
Piłkarskie mistrzostwa świata Katar 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Wkrótce rozpoczną się rozgrywki. Dziś wiemy już, w jakich strojach zobaczymy zawodników. 
Polska reprezentacja w Katarze wystąpi w białych strojach.
Polska reprezentacja w Katarze wystąpi w białych strojach. Foto: Shutterstock.com/Dziurek

W Katarze każdy piłkarz chce się zaprezentować od jak najlepszej strony, każdy marzy o mistrzostwie świata. Zawodnicy wciąż trenują, a każda z reprezentacji zaprezentowała już stroje swych drużyn. Przed producentami stało trudne zadanie. Musieli zadbać o estetykę, wygodę zawodników, ale także zmierzyć się z katarskimi temperaturami. 

- Doskonale wiemy, że inaczej gra się przy 20 stopniach, a inaczej przy niemal 50 -  mówi Maciej Nowak, założyciel Muzeum Koszulki Piłkarskiej w Kędzierzynie-Koźlu. - Producenci mieli nie lada wyzwanie, by sprostać katarskim temperaturom, by zawodnicy w ich strojach czuli się dobrze, nie przegrzewali się  - dodaje.

Nowoczesne koszulki piłkarskie są wykonane z ultralekkiego poliestru, który nie nasiąka wilgocią, przepuszcza pot. Warto podkreślić, że koszulki reprezentacji projektuje się też dla kibiców. 

- Producenci zwracają uwagę na to, by koszulka była jak najbardziej pożądana przez kibiców całego świata - mówi rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Marzą, by ich produkt chciał mieć każdy kibic i zapłacił za niego jak najwięcej pieniędzy - dodaje.  

Ceny oryginalnych koszulek w wersjach meczowych to około 600 złotych. 

Sentymentalne koszulki piłkarskie

Dziś nowe stroje reprezentacji całego świata często nawiązują do czasów minionych. 

- Przed mistrzostwami świata w 2018 roku nastała era odwołań - mówi Michał Mączka, znany w internecie jako Futboholik. - Jedna z firm bardzo mocno postawiła na retro i klimat lat 90.
Producenci doskonale wiedzą, że kibice piłkarscy są bardzo sentymentalni, wracają cały czas do lat 80., 90. Bardzo cenią sobie takie nawiązania - dodaje. 


Posłuchaj
04:01 czwórka pierwsze słyszę 07.11.2022.mp3 Piłkarska moda - koszulki na mistrzostwa świata są już gotowe. Które podbiją serca kibiców? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Na mundialu 2022 zobaczymy koszulki przeróżnych firm. 

- Na pewno ciekawe koszulki mają nasi grupowi rywale, czyli Meksyk - ocenia Michał Mączka. - To są takie bardzo odważne koszulki, zarówno domówki, jak i wyjazdówki, w bardzo estetycznym klimacie, tożsame z Meksykiem, czuć kulturę tego kraju, czuć, że jest to coś bardzo estetycznego - dodaje. - Kolejny mój typ to Japonia - bardzo ciekawa stylistyka, dynamiczna, nowoczesna, mega spójna z krajem kwitnącej wiśni. Podoba mi się też wyjazdówka Kataru - widać w niej nawiązania do kultury, symbole, kolory pustyni. 

Wybór Macieja Nowaka jest nieco inny. On szczególną uwagę zwraca na stroje Brazylijczyków. - Bardzo mi się podoba koszulka reprezentacji Brazylii, która ma taki fajny guziczek przy kołnierzyku, który, jak go odepniemy, imituje flagę Brazylii - to ciekawe rozwiązanie - docenia. - Na pierwszym miejscu wg mnie jest koszulka wyjazdowa Urugwaju - widnieje na niej prostokąt, tarcza, która skupia loga federacji. Jest tam flaga i własny symbol z numerem w środku. 

Polska postawiła na białe stroje z wzorem imitującym orła. 

JEDNA KOSZULKA – NIEJEDNO MARZENIE! NOWE STROJE REPREZENTACJI POLSKI NA MUNDIAL W KATARZE/Łączy nas piłka

Przed nami miesiąc piłkarskich emocji na najwyższym poziomie. Przeżyj je razem z nami!

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 07.11.2022

Godzina emisji: 8.46

pj/kor

Czytaj także

Był spalony? Na mundialu w Katarze zadecyduje sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 11:10
W listopadzie rozpocznie się mundial w Katarze. Już teraz jednak FIFA ogłosiła, że sędziów będą wspierały nowe technologie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MŚ Katar 2022: prawo szariatu zagrożeniem dla kibiców na mundialu? Organizatorzy odpierają zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 16:37
- Pod naszym adresem pojawiła się fala krytyki, z którą się nie zgadzamy - przekazał w czwartek na konferencji prasowej dyrektor komitetu organizacyjnego piłkarskich mistrzostw świata w Katarze Nasser Al Khater.
rozwiń zwiń