Sól - w niej groźny jest sód. Wpływa na nasze emocje i odczuwany stres

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:46
Słona dieta wpływa na nasze serce, układ krążenia, ale sprawia też, że jesteśmy bardziej zestresowani. Do takich wniosków doszli szkoccy naukowcy, po serii eksperymentów. 
Dlaczego sól może być szkodliwa?
Dlaczego sól może być szkodliwa?Foto: Shutterstock.com/frantic00

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu wykazało, że dieta zawierająca dużo soli może się przyczynić do zwiększenia poziomu odczuwanego stresu. 

Badacze nie od dziś przekonują, że najwyższa pora by pozbyć się solniczki z naszego stołu, nadmiar soli szkodzi naszemu sercu i układowi krążenia. Dzięki szkockim badaniom wiemy, że wpływa też na nasze emocje. 

Naukowcy ramach eksperymentu karmili myszy pokarmem z dużą ilością soli, monitorowali poziom kortykosteronu, który ma podobne działanie do kortyzolu. 
- Przy takiej dawce soli, jaka jest dostarczana normalnie człowiekowi u myszy hormon stresu wzrósł o 75 procent. Przy stałym wpływie soli na organizm były one mniej podatne na stres z otoczenia, ale szybciej się denerwowały, szybciej parametry stresowe szły do góry - wyjaśnia dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska-Kwaśnik. 

Naukowcy podkreślają, że to pierwsze tego typu badania i mają nadzieję, że odkrycie wpłynie na nasze nawyki żywieniowe. Przypominają też, że dzienna zalecana dawka soli to około 5-6 g na dobę czyli jedna płaska łyżeczka do herbaty. Tym czasem większość z nas przekracza zalecaną normę spożywając nawet 12 gramów soli dziennie. 


Posłuchaj
03:29 czwórka pierwsze słyszę 29.11.2022 sól.mp3 Jak sól wpływa na nasze emocje i poziom stresu? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

- Zbyt duża ilość sodu w diecie ma negatywny wpływ na układ krążenia, ponieważ mocno podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Osoby, które mają choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zdecydowanie powinni sodu unikać - podkreśla rozmówczyni Martyny Ogonek. 

Szkockie badania dodatkowo pokazują, że sól wpływa negatywnie na pamięć, koncentrację, skraca czas skupienia. - Nasz układ nerwowy też jest obciążany. W tym kontekście nie dziwi mnie to, że w kolejnych badaniach naukowców widać, że wpływ soli na układ hormonalny też jest znaczny - zaznacza ekspertka. 

Magdalena Kartasińska-Kwaśnik uważa, że przed szkodliwym wpływem soli na nasz organizm może nas chronić czytanie etykiet. Powinniśmy zwracać uwagę na zawartość tłuszczów, cukrów i soli lub sodu w produktach. 

- Osoby, które powinny uważać na sód, powinny czytać etykiety wód, które piją. W soli niebezpieczny jest sód. Woda wysokosodowa może przyczynić się do przekroczenia zalecanej dawki sodu, lepiej wybierać wody niskosodowe - wyjaśnia dietetyk. 

Rozmówczyni Czwórki zdradza, że jest mnóstwo "manewrów", które mogą nam pomóc w ograniczaniu spożycia soli: można zmienić sól na taką o mniejszej zawartości sodu czy zdecydować się na sól ziołową.

Szkoccy badacze zdradzają, że nie ustają w swych badaniach. W najbliższym czasie sprawdzą jak spożycie soli wpływa na odczuwane przez nas lęki czy na agresję. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 23.11.2022 

Godzina emisji: 07.17

pj

Czytaj także

Picie kawy szansą na lepsze i dłuższe życie?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:24
Badania na temat tego, jak picie kawy wpływa na nasze zdrowie, prowadzą naukowcy z różnych stron świata. Swoje zdanie mają też kawosze, którzy twierdzą, że nic tak nie poprawia humoru o świcie, jak filiżanka małej czarnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zamień sól na zdrowie". Jak ograniczyć spożycie soli?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:45
- Oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i czosnek - te przyprawy wzbogacą smak potraw, a jednocześnie pomogą nam ograniczyć spożycie soli - mówiła dietetyk kliniczny Marta Woźniak. 
rozwiń zwiń