Przyroda na receptę. Jak ważny jest kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 12:20
Naukowe badania potwierdzają, że przebywanie na łonie natury ma na nas dobroczynny wpływ. W Kanadzie kąpiele leśne ostatnio są przepisywana na receptę. Dzięki nim pacjenci otrzymują darmowe bilety do parków narodowych, w których mogą do woli spędzać czas, ciesząc się kontaktem z przyrodą.
Spacery po lesie mają na nas dobroczynny wpływ.
Spacery po lesie mają na nas dobroczynny wpływ.Foto: Shutterstock/Piotr Krzeslak

Proste, a odkrywcze

Dobroczynny wpływ przebywania w naturze jest bezsprzeczny, co tylko potwierdza rosnąca liczba dowodów naukowych. Idąc tym tropem, w Kanadzie ruszył projekt PaRx: A Prescription for Nature, w ramach którego, lekarze z czterech kanadyjskich prowincji zalecają spacery i przepisują je na receptę. Każda z nich gwarantuje bezpłatny roczny wstęp do 38 rezerwatów rozsianych po całym kraju.

- Jestem coraz bardziej zachwycona tym projektem. Jest on tak prosty, a jednocześnie tak odkrywczy dla nas w dzisiejszym świecie - ocenia psycholog Eliza Czyżewska. - Miasta się rozbudowują i mamy coraz mniej zielonych przestrzeni wokół siebie. To się odbija na naszym zdrowiu i relacjach społecznych. Dla mnie jest to superfajny pomysł. Mam nadzieję, że niedługo i u nas podobne projekty będą realizowane na szeroką skalę.

Spacer dobry "na wszystko"

Docelowo projekt PaRx będzie realizowany w całej Kanadzie. Planowane jest także stworzenie aplikacji dla pacjentów. Na razie, za pomocą kodu, na specjalnej stronie mogą sprawdzić, ile czasu spędzają na spacerach. Autorzy pomysłu zalecają, żeby spacerować minimum 2 godziny tygodniowo. Jeden spacer powinien trwać ok. 30 minut, a to dlatego, że dopiero po 20 minutach ruchu spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Naukowo udowodniono, że spacery wzmacniają układ odpornościowy. Między innymi obniżają poziom stresu, wspomagają leczenie astmy, alergii, a także pomagają osobom cierpiącym na depresje oraz stany lękowe. - Wszystkim osobom, z którymi pracuję, które mają takie stany i dużo stresu, zalecam jak najczęstsze spacery po świeżym powietrzu - przyznaje psycholog. - Mamy mnóstwo badań, które mówią, że pacjenci w szpitalach szybciej wracają do zdrowia, jeśli okna wychodzą na tereny zielone. Są również badania, które pokazują, że kontakt z naturą oraz jej słuchanie może zmniejszać ból u pacjentów.Zobacz także:


Opracowań i analiz, które potwierdzają, że przebywanie w zielonym otoczeniu ma na nas dobry wpływ, jest wiele. Spacerowanie wycisza układ nerwowy i reakcje stresowe. - To się przekłada na dobrostan psychiczny i zdrowotny - zauważa Eliza Czyżewska. - To ważne, bo w obecnych czasach jesteśmy w ciągłym pobudzeniu. Im dłużej przebywamy w betonie, biurowcach, samochodach, tym bardziej jesteśmy pobudzeni. W naszym organizmie wzrasta poziom hormonu stresu, co powoduje, że częściej chorujemy zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Dlatego kontakt z naturą to dla nas prawdziwe dobrodziejstwo. 

Posłuchaj
03:30 Czwórka/Pierwsze Słyszę - parki 17.02.2022.mp3 O dobroczynnym wpływie kontaktu z naturą na nasze zdrowie mówi psycholog Eliza Czyżewska (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 07.15

aw

Czytaj także

Medytacja to "ćwiczenie na mięsień akceptacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 21:15
Jeśli nie potraficie odpoczywać, regenerować się po treningach, prowadzicie stresujący tryb życia i macie problem ze skupieniem. W wyciszeniu może pomóc medytacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dopaminowa moda? To kolorowy trend najbliższych miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 14:50
Z początkiem nowego roku pojawiają się w sieci prognozy dotyczące trendów na nadchodzące miesiące. W najbliższym sezonie rządzić będzie kolor, czyli dopaminowa moda.
rozwiń zwiń