Czy włókna roślinne zastąpią plastik?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 13:35
Niektórzy twierdzą, że odejście od tworzyw sztucznych jest niemożliwe. Kiedyś były innowacją, dzisiaj szuka się ekologicznych materiałów, które mogłyby je zastąpić. Jedną z alternatyw mogą być włókna roślinne.
Być może alternatywą dla tworzyw sztucznych będą włókna roślinne
Być może alternatywą dla tworzyw sztucznych będą włókna roślinneFoto: FibriTech/mat.pras

XX wiek - era tworzyw sztucznych

- Przemysł tworzyw sztucznych formułował się przez wiele lat. Zrodził się tak naprawdę pod koniec XIX wieku. W XX wieku wszyscy byli zachwyceni plastikiem, który dawał mnóstwo możliwości, można było formować wiele rzeczy, przy okazji materiał był wytrzymały i lekki - mówi Maria Polska z FibriTech. - Trudno więc się dziwić, że wdarł się do każdego obszaru naszego życia. Trzeba sobie zdawać sprawę, że trudno będzie we wszystkich obszarach zastąpić tworzywa plastikowe tworzywami naturalnymi.

Gość audycji zwraca uwagę, że mamy coraz większą świadomość ekologiczną i mimo, że proces zamiany tworzyw jest powolny, jednak przyśpiesza. - Są już regulacje prawne, mamy cele klimatyczne. Fala ruszyła i nie ma już od tego odwrotu - tłumaczy. - Trudno nam będzie zrezygnować z jednorazowych opakowań, lecz mogą być wytworzone z materiałów bardziej ekologicznych. Tu pojawia się nasz start-up, który koncentruje się na wykorzystaniu włókien roślinnych.


Włókna roślinne - eko rozwiązanie

Rośliny mają dodatkową zaletę - są materiałem odnawialnym. Gdy ją zetniemy, urośnie na nowo. - Dzięki technologii tworzymy biodegradowalny materiał z włókien roślinnych i dodatków pochodzenia naturalnego. Połączenie włókien w sposób ekologiczny, bez użycia substancji chemicznych, pozwala na formułowanie ich nie tylko w strukturze płaskiej, jak torba, ale także w perspektywie trójwymiarowej - wyjaśnia rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Materiał może mieć różne właściwości. Może być miękki, twardy, bardziej lub mniej elastyczny. Możemy go wykorzystać jako np. zabezpieczenie sprzętu tak, jak styropian. Włókna roślinne mogą być wykorzystane także jako podłoże do uprawy roślin.


Posłuchaj
13:11 Czwórka/Pierwsze Słyszę - włókna roślinne_12.12.2022.mp3 W audycji mówimy o włóknach roślinnych jako alternatywie dla tworzyw sztucznych (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Zanim jednak produkty wytworzone z włókien roślinnych trafią na rynek trzeba będzie trochę poczekać. - Proces jest długotrwały i jesteśmy na etapie tworzenia technologii,. Jednak przyszłość widzimy w jasnych barwach, bo widzimy, że sprzyja nam rynek i Unia Europejska, która nas wspiera - mówi gość Czwórki. - Zatrudniamy nowe osoby, i w najbliższych latach skupiamy się na skalowaniu naszego biznesu.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Anna Polska (FibriTech)

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Na wypadek katastrofy - bank nasion w Skierniewicach

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:00
Regionalne Centrum Różnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach to miejsce, gdzie powstaje baza, która pozwoli odbudować uprawy. Bank zawierać będzie rezerwę nasion roślin ogrodniczych i sadowniczych oraz tych zagrożonych wyginięciem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zużyty olej jadalny. Czy jest szansa, by stał się źródłem energii?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 10:09
"Nie marnuj złotego" to wyjątkowy projekt warszawskich studentek. Dziewczyny z Koła Naukowego Biogospodarki Politechniki Warszawskiej zajęły trzecie miejsce w konkursie Climathon 2022. One wiedzą, co zrobić z resztkami oleju po smażeniu i jak przerobić go na energię. 
rozwiń zwiń