Czy pestki z owoców mogą być groźne dla roślin?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:00
- Wyrzucanie dowolnych nasion w jakimkolwiek miejscu może być szkodliwe dla rodzimej przyrody. W ten sposób do naszych ekosystemów wprowadzamy gatunki obce - przekonuje prof. Andrzej Jagodziński. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/Foundry/dom. publiczna

Gatunek obcy to gatunek występujący poza swoim zasięgiem geograficznym, świadomie wprowadzony przez człowieka. Gatunek inwazyjny to gatunek obcego pochodzenia, który zadomowił się na nowym obszarze i wytwarza na nim żywotne potomstwo prof. Andrzej Jagodziński

Miejscem krzyżówek jest sad, a nie pobocze drogi

Ostatnio na Facebooku pojawił się post, który zachęcał do wyrzucania w dowolnym miejscu pestek i nasion po zjedzonych przez nas owocach. Pomysł szybko podchwycili internauci, a jego autor był chwalony za ekologiczny pomysł. Tymczasem zdaniem naukowców takie działanie jest szkodliwe. - Drzewa, których owoce kupujemy w sklepie, są efektem pieczołowicie prowadzonego procesu krzyżowania. Sadownicy robią to po to, by zaspokoić nasze potrzeby: smakowe i estetyczne - wyjaśnia dyrektor Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. - Miejscem takich krzyżówek jest sad, a nie pobocze drogi.

Posłuchaj
02:47 CZWÓRKA Stacja Nauka - 23.08.2021.mp3 Inwazja egzotycznych roślin. Dlaczego "plucie pestkami" jest groźne dla ekosystemu? (Stacja Nauka/Czwórka)

Rozwój cywilizacji przyczynił się do przekraczania przez wiele gatunków barier geograficznych. W nowych dla siebie środowiskach nie mają one naturalnych wrogów, przez co nic nie zagraża ich rozwojowi prof. Andrzej Jagodziński 

Nieproszeni goście, którzy zostają na dłużej

Jeśli zatem ktoś nierozsądnie wyrzuci pestkę takiego owocu, może to doprowadzić do stworzenia niekorzystnej krzyżówki gatunków. - Wiele z tych owoców sprowadzanych jest do Polski z odległych regionów i nie mają one nic wspólnego z rodzimą florą - dodaje rozmówca Agaty Nowotnik. - Tymczasem nasza flora jest wystarczająco bogata, także jeśli chodzi o gatunki drzew i krzewów rodzące smaczne owoce.

Sprawdź także:

Inwazje biologiczne niosą wyłącznie negatywne skutki. Nie wyrzucajmy zatem żadnych fragmentów roślin obcego pochodzenia: nasion, owoców, kłączy czy cebul poza teren naszego ogrodu. To nie jest ekologiczne prof. Andrzej Jagodziński 

Krzyżówki krzyżują plany

Obecne w Polsce gatunki inwazyjne rozprzestrzeniają się niezwykle dynamicznie i stanowią zagrożenie dla rodzimej różnorodności biologicznej oraz dla funkcjonowania naturalnych ekosystemów. - Gatunki obce, w tym inwazyjne, krzyżują się z naszymi gatunkami drzew. Robinia akacjowa z czeremchą amerykańską utrudniają odnowienie lasu i eliminują wiele gatunków roślin runa leśnego. Klony jesionolistne i jesiony pensylwańskie ograniczają rozwój rodzimych gatunków wierzb i topól. Obce gatunki drzew mogą także wydzielać tzw. związki allelopatyczne, które negatywnie wpływają na inne organizmy - wyjaśnia prof. Andrzej Jagodziński. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Materiał przygotowałaAgata Nowotnik

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 12.40

kul

Czytaj także

Zielona herbata - dla zdrowia, urody i na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:00
Zielona herbata pobudza równie dobrze jak kawa, wpływa pozytywnie na koncentrację, w dodatku może być naszym eliksirem młodości. Nowe badania sugerują również, że przeciwutleniacz, który znajduje się w zielonej herbacie, zwiększa poziom ważnego białka przeciwnowotworowego, znanego jako "strażnik genomu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witamina C. Sięgnij po świeże owoce

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 15:29
Lato chyli się ku końcowi, ale jeszcze warto wykorzystać ten czas by jeść owoce, szczególnie te pełne witaminy C. Dietetyczka podkreśla, że w świeżych owocach jest jej najwięcej. 
rozwiń zwiń