Kto zamieszka na wyspie w kształcie serca? 

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 17:20
Na chorwackim rynku nieruchomości pojawiła się nietypowa oferta. Na sprzedaż wystawiono fragment wyspy Galesnjak, która ma kształt serca. 
Chorwacka wyspa Galesnjak wystawiona jest na sprzedaż
Chorwacka wyspa Galesnjak wystawiona jest na sprzedażFoto: shutterstock/xbrchx

Jak się okazuje, wysp na sprzedaż na świecie jest całkiem sporo. W zeszłym roku, już za dwa miliony złotych, można było kupić położoną u wybrzeży Szkocji wyspę o powierzchni 11 hektarów, z własną latarnią morską i lądowiskiem dla helikopterów. Niedawno na sprzedaż wystawiono chorwacką wyspę Galesnjak.

Wyspy przyciągają

Wyspy interesują ludzi już od czasów starożytnych. - Zawsze w mitach, w baśniach pojawiała się samotna wyspa. Często były na nich ukryte skarby, więc pociągają nas od wieków - mówi Michał Spodynek, ekspert nieruchomości. - Na wyspach zazwyczaj panuje specyficzny mikroklimat i jest całkiem inna pogoda, zwłaszcza na wyspach umiejscowionych na dalekich wodach.

W naszym zaganianym świecie wyspa może stać się jedyną enklawą prywatności. Ich atrakcyjność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wyspy są często nabywane lub odwiedzane przez gwiazdy show-biznesu, które chcą mieć pewność, że znajdą się poza zasięgiem gapiów czy natarczywych paparazzi. Własny kawałek raju mają między innymi Leonardo DiCaprio, Ricky Martin, Celine Dion, Mel Gibson czy Eddie Murphy. 

Chorwacka atrakcja

- Kupując w Polsce działkę nad jeziorem, bardzo istotne jest, żeby linia brzegowa jeziora styczna z działką była jak najdłuższa - tłumaczy rozmówca Oliwii Krettek. - Jeśli mamy wyspę, to praktycznie cała powierzchnia graniczna naszej działki jest otoczona wodą. Jeśli dodatkowo wody są atrakcyjne i sprzyjają wypoczynkowi, atrakcyjność takiego miejsca odpowiednio wzrasta.

Dodatkową, romantyczną zachętą dla inwestorów może być kształt wyspy. Ten, w kształcie serca, jak w przypadku wyspy Galesnjak, przyciągał tutaj jachty prawdziwych światowych sław takich jak Beyoncé i Jay-Z, Jeff Bezos i Michael Jordan. Wyspa od lat wzbudza zainteresowanie. Teraz jest szansa, żeby zatrzymać się na niej dłużej, bo jej część można kupić.


Zobacz także 

Chorwacki "raj" za 10 milionów euro

Kilku właścicieli postanowiło sprzedać swoje działki. I tak, 30 tysięcy metrów kwadratowych ziemi usytuowanej na naturalnie uformowanym chorwackim sercu można kupić za 10 milionów euro. - Szybko licząc, jest to około 300 euro za metr kwadratowy. W moim odczuciu, i na moją znajomość rynku chorwackiego, ta cena jest naprawdę atrakcyjna. Niższa w porównaniu do cen, jakie osiąga ziemia na kontynencie - mówi specjalista. - Musimy wiedzieć, że to jest produkt, na który zwróci uwagę być może jeden procent użytkowników rynku nieruchomości. Może pojawi się trochę ofert, bo jej kształt jest naprawdę wyjątkowy.

Ostatnio na chorwacką wyspę przybyli włoscy inwestorzy z pomysłem wybudowania tam kaplicy służącej do ceremonii zaślubin oraz restauracji. Dochody z tej inwestycji miałyby być podzielone między właścicieli i przedsiębiorców. Oferta została jednak odrzucona.


Posłuchaj
04:50 Pierwsze Słyszę/CZWORKA - wyspa serce 14.02.2023 .mp3 Michał Spodynek, ekspert nieruchomości, o sprzedaży chorwackiej wyspy Galesnjak (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Myślę, że te wyspy nie będą dostępne dla zwykłych ludzi, raczej dla osób, które mają dużo pieniędzy lub pomysł na biznes. Zarządzanie taką wyspą jest dosyć drogie - zauważa Michał Spodynek. - Chorwacja sama w sobie ma dość sporo wysp, natomiast tylko pewien ich procent jest zaludniony. Większość wysp jest niezamieszkałych, bardziej służą jako przystanek w rejsie, do cumowania jachtów.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 7.30

aw/

Czytaj także

Życie w "niedoczasie" - symptom współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:10
Prawie każdy narzeka na brak czasu, pojawiło się nawet określenie "ubóstwo czasowe". - Odczucie braku czasu jest kwestią naszego postrzegania i przekonań - przekonuje psycholog Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break w Dubaju. Jak zorganizować taką podróż?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 15:15
Trudno uwierzyć, że jeszcze 200 lat temu Dubaj był małą wioską rybacką. Dzisiaj to prawdziwa metropolia i jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Zdaniem wielu równie popularne, jak Bangkok, Londyn czy Paryż.
rozwiń zwiń