Odessa - owoce morza, zabytki i katakumby. "Prawdziwy fitness dla wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 12:00
Nadmorski kurort, plaże, gwarne restauracje - tak Odessa kojarzy się większości turystów. Popularna miejscowość nad Morzem Czarnym oferuje jednak znacznie więcej, a jedna z tamtejszych atrakcji znajduje się pod ziemią. 
Odessa
OdessaFoto: Shutterstock.com/LALS STOCK

Zobacz
shutterstock Łotwa Daugavpils 1200.jpg
Łotwa - piękna architektura, koty oraz wariacje na temat chleba

Bezsprzecznym atutem Odessy są jej plaże oraz kuchnia, która różni się od reszty ukraińskich smaków. Na stołach królują ryby, owoce morza oraz kawior. - Można śmiało powiedzieć, że Odessa krewetkami stoi. Do tamtejszego portu prowadziły niegdyś drewniane schody, jednak morska woda je niszczyła. W ostatecznej wersji zbudowano je z granitu. Dziś Schody Potiomkinowskie stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych Odessy - opowiadała Martyna Matwiejuk, prowadząca audycję. - Potiomkin to pancernik rosyjski, który po "roli w filmie" stał się symbolem rewolucji i buntu. Jedna z legendarnych scen kręcona była właśnie na tych schodach. 

Posłuchaj
15:19 światła wielkiego miasta odessa 2021_10_09-10-16-03.mp3 O tym dlaczego warto wybrać się do Odessy opowiada Martyna Matwiejuk (Światłą wielkiego miasta/Czwórka)

Zobacz
Kowno 1200.jpg
Kowno, Zarzecze, Troki. Litwa poza szlakami

Jednak to, co najciekawsze w Odessie, kryje się pod ziemią - znajduje się tam najdłuższy na świecie system tuneli wydrążonych przez człowieka. Katakumby to plątanina tuneli, których długość przekracza 2500 km, a szerokość waha się od 1,8 m do 3,5 m. Co ciekawe niektóre z nich mają nawet 2 lub 3 piętra, a ich głębokość oscyluje w granicach 4-35 metrów. 

Posłuchaj także:

Z czasem jednak stworzono mapy tych korytarzy, a w czasie wojny światowej tunele służyły one żołnierzom, którzy się tam ukrywali, transportowali żywność czy broń, albo po prostu mieszkali. - Pisali oni na ścianach swoje przemyślenia, wyznawali miłość paniom swego serca, ale także zostawiali sobie nawzajem wiadomości - wyliczała Martyna Matwiejuk. - Dlatego dziś eksplorując katakumby możemy poznać historie ich życia, które często było niełatwe. To prawdziwy fitness dla naszej wyobraźni - mówiła.

Czytaj także:

Jak podkreślała dziennikarka Czwórki, Odessa cieszy się opinią "miasta nieco mafijnego". - Ma przypiętą łatkę, związaną z półświatkiem, ale z pewnością wpłynęła na to funkcjonująca tam nieoficjalnie szkoła kasiarzy, czyli wysokiej rangi rzezimieszków i złodziejaszków - opowiadała Martyna Matwiejuk. - Miasto to uchodzi jednak także za stolicę humoru, a jego mieszkańcy sypią dowcipami.

Katakumby w Odessie/fot. Shutterstock/Alina Filatova Katakumby w Odessie/fot. Shutterstock/Alina Filatova

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 09.10.2021

Godzina emisji: 10.05

kd

Czytaj także

Papryka, słodkości i langosz - tak smakuje Budapeszt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:29
W węgierskiej kuchni nie jest niskokalorycznie ani dietetycznie. Bo Węgrzy lubią głęboki tłuszcz i intensywne przyprawy. Na pewno można spodziewać się bogactwa świeżych warzyw - zwłaszcza odmian papryki. Są langosze, paprykarze i leczo, nie brakuje też słodkości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria - ser i zegarki, ale też rivella i granica ziemniaka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:20
Szwajcaria kojarzy nam się z Alpami, przepięknymi narciarskimi kurortami, zegarkami, wybornymi serami i czekoladą. Jednak kraj ten kryje jeszcze mnóstwo innych tajemnic. 
rozwiń zwiń