Poranek z Papciem Chmielem, językiem polskim i badaniami Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 08:17
Dzień Dziecka zaczniemy od powrotu do przeszłości. Przypomnimy postać Papcia Chmiela, Henryka Jerzego Chmielewskiego, na którego komiksach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Zaprezentujemy "Papcia Chmiela udomowionego". 
Okładka komiksu
Okładka komiksuFoto: mat.pras.

Po 8.15 zapraszamy na spotkanie z Arturem Chmielewskim i Monique Lehman - dziećmi Henryka Jerzego Chmielewskiego - oraz autorką książki "Papcio Chmiel udomowiony" Karoliną Prewęcką. Kilka pokoleń wychowało się na komiksowym cyklu o uczłowieczaniu Tytusa de Zoo autorstwa Papcia Chmiela. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego. To okazja, żeby poznać udomowionego Papcia.

W pierwszej godzinie audycji Weronika Puszkar i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zabiorą nas na Księżyc. Właśnie w krakowskiej pracowni powstaje instrument do badań naukowych Srebrnego Globu. W rozmowie z PAP lider studenckiego zespołu Filip Wylęgała przekonywał, że według ich wiedzy, będzie to pierwszy realizowany na Księżycu eksperyment, nad którego rozwojem będzie pracował polski zespół. Projekt polskich studentów zwyciężył w rozstrzygniętym w maju międzynarodowym konkursie. Został wybrany spośród ponad 400 propozycji z całego świata.

W czwartek o 7.30 tradycyjnie zapraszamy też na cykl "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem Martyna Matwiejuk przybliży wyrażenie "na barana". Mówimy "wziąć" albo "nosić kogoś na barana", kiedy nosimy kogoś na plecach lub na karku. Tak jak najmłodsze i najsłabsze w stadzie jagnięta bywały noszone przez pasterzy na plecach. 

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Zapraszamy także na serwis kulturalny, przegląd prasy i serwis sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (01.06) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Czytaj także

Papcia Chmiela wyobraźnia niosła daleko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:21
28 stycznia ukaże się najnowszy komiks Papcia Chmiela, autor bardzo czekał na jego wydanie, tytuł dzieła to "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akira Toriyama nieuchwytny twórca "Dragon Balla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 13:30
Akira Toriyama to jeden z najbardziej znanych twórców mangi. Spod jego ręki wyszła seria "Dragon Ball", ale zaczynał od kariery w marketingu, a potem mangi "Dr. Slump".  
rozwiń zwiń