Pomysł na city break. Wybieramy się do Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:15
Czy warto robić krótki wypad do Stambułu i w jaki sposób go zorganizować? Sprawdzamy to w cotygodniowym cyklu "City break".
Hagia Sophia w Stambule
Hagia Sophia w StambuleFoto: shutterstock/LALS STOCK

Wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do Stambułu. To leżące po obu stronach cieśniny Bosfor miasto jest największym i najludniejszym ośrodkiem kulturalnym, handlowym i finansowym Turcji. - Miasto jest bardzo rozległe, więc warto rozważyć podczas pobytu zmianę lokalizacji i przenosić się do dzielnic, które nas interesują. Wtedy nie tracimy czasu na dojazdy - mówi Jessica Kaczmarczyk. - Udało mi się znaleźć pokoje za 120 zł, ale też za 240 zł. Jeśli mamy mniej czasu, proponuję znaleźć noclegi w dzielnicy Fatih, gdzie znajdują się główne zabytki. 


Miasto dwóch kontynentów

Ta metropolia położona jest na dwóch kontynentach: zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia natomiast - w Azji. Stambuł, podobnie jak Rzym, leży na siedmiu wzgórzach, na dwóch z nich zbudowano pałac Topkapi i meczet Sultanahmet. Obok zabytków, muzeów i miejsc kultury w Stambule znajdziemy liczne miejsca modlitwy.

Znajdują się one właściwie przy wszystkich większych ulicach. Wszystkie są piękne, a najbardziej okazała jest chyba Hagia Sophia. Ta uważana za najważniejsze dzieło architektury bizantyńskiej budowla w przeszłości była świątynią chrześcijańską, meczetem i muzeum. - Wstęp tam jest darmowy, a meczet można zwiedzać także bardzo późno w nocy. Polecam więc wybrać się do Hagii Sophii po zmroku, wówczas unikniemy kolejek - radzi rozmówczyni Oliwii Krettek. - Meczet robi kolosalne wrażenie. Na przestrzeni wieków Hagia Sophia zmieniała swoje przeznaczenie, wzbogacana była o kolejne elementy architektoniczne takie jak minarety. Warto zobaczyć także Błękitny Meczet i meczet Sulejmana.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Podróże z Czwórką <<<

Orient spotyka się z Zachodem

W Stambule Orient spotyka się z Zachodem, czego dowodem jest wyjątkowa architektura łącząca te wpływy. Zanim jednak wybierzemy się do Turcji, warto poznać kilka reguł, które na pewno ułatwią nam życie na miejscu. Między innymi pamiętajmy, że będąc na bazarze, należy się targować i finalizować transakcje, a jeśli weźmiemy już coś do ręki, należy to kupić. - Wielki bazar rozciąga się na powierzchni blisko 30 hektarów, więc jest to olbrzymi obszar, który swoim rozmiarem może szokować - zauważa podróżniczka. - Nie jest to jednak targowisko w stylu arabskim, tylko z dużo szerszą kulturą. Stambuł jest stolicą podróbek, więc tam naprawdę można znaleźć wszystko.


Zobacz także:

Jessica Kaczmarczyk namawia także na zwiedzanie podziemnego miasta oraz na rejs po cieśninie Bosfor, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na byłą stolicę Turcji. - Warto też wybrać się na Most Galata. Uważam, że to jest jedno z najbardziej malowniczych miejsc, jakie możemy zobaczyć w Stambule. Most znajduje się w samym środku miasta i można się tam natknąć na setki wędkarzy - opowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. - Wszystko to na tle panoramy miasta, która obfituje w dziesiątki kopuł, meczetów i minaretów. Słyszymy głos imamów nawołujących do modlitwy, widzimy tłumy turystów, a jednocześnie gdzieś tam w oddali rysują się wieżowce. Nowoczesność z tradycją, a także wiele młodzieżowych, hipsterskich miejsc, to esencja dzisiejszego Stambułu.

Posłuchaj
10:06 Czwórka/Pierwsze słyszę _ stambuł 02.06.2023.mp3 Co warto zobaczyć w Stambule? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 02.06.2023

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy - kraina kontrastów i różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 11:40
- Wielu naszych rodaków nie rozumie, że Włochy to kraj bardzo różnorodny. Od dawna mnie te kontrasty fascynują i chciałam to wyjaśnić - mówi Natalia Rosiak, blogerka i autorka książki o Włoszech. - Nie można tego zrobić bez wątku historycznego, bo od tego się zaczęło.
rozwiń zwiń