Wege przysmaki prosto z Kresów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 15:46
Kichyłki, kutyki, mandryki, cebulniki, bałabuchy, kryżawki - przysmaki kuchni kresowej dwudziestolecia międzywojennego znakomicie odnajdują się w dzisiejszym wegetariańskim menu. O poranku opowie o nich Paweł Ochman. 
Iwona Zasuwa poleca łączenie kasz, warzyw okopowych z produktami ostrzejszymi i rozpraszającymi, jak szczypiorek, cebulka, por czy rzodkiewka
Iwona Zasuwa poleca łączenie kasz, warzyw okopowych z produktami ostrzejszymi i rozpraszającymi, jak szczypiorek, cebulka, por czy rzodkiewkaFoto: Shutterstock/Tatjana Baibakova

O 8.15 odwiedzi nas Paweł Ochman, znany w internecie jako Weganon. Miłośnikom diety bezmięsnej jest świetnie znany jako autor książki "Roślinna kuchnia regionalna", którą napisał po podróży po Polsce. Zdradził w niej tajniki warzywnych pasztetów, past do pieczywa i pierogów, na najlepsze kanapki zaprosił do Cieszyna, na fujarki pastusze na Podkarpacie, ruchańce na Kujawy czy bomby legnickie na Dolny Śląsk. Teraz, kolejną publikacją, zabiera nas w podróż przez wegesmaki Kresów. Kichyłki, kutyki, mandryki, cebulniki, bałabuchy, kryżawki - przysmaki kuchni kresowej dwudziestolecia międzywojennego znakomicie odnajdują się w dzisiejszym wegetariańskim menu. Są też świadectwem wielokulturowego dziedzictwa - są wśród nich dania żydowskie, litewskie, żmudzkie, ukraińskie. Paweł Ochman odnalazł dawne receptury i przypomina je w książce "Roślinna kuchnia kresowa". Ta rozmowa to będzie smakowa uczta. 

W "Pierwsze słyszę" opowiemy też o "końcu znanego nam świata" w internecie, który wieszczy Bill Gates. Jego prognoza przewiduje, że wielu z nas straci pracę, ale będziemy posiadać osobistych asystentów AI. O szczegółach przewidywań byłego szefa i założyciela Microsoftu opowie Mateusz Kulik. 

Zapraszamy także na serwis kulturalny, przegląd prasy i serwis sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (05.06) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

 

Czytaj także

Słodkie kluchy z Tyrolu. Jak przygotować germknödel?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 11:00
Kluchy na parze z nadzieniem z powideł śliwkowych z rumem, posypane makiem i polane sosem waniliowym lub masłem, to przysmak nie tylko austriackich narciarzy. Trudno jest opisać walory smakowe tego dania, bo ma ono wiele warstw i wiele struktur. 
rozwiń zwiń