Samotność "daje w kość" studentom

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 15:08
Czas studiów to czas nauki, ale też zabawy, imprez, nawiązywania przyjaźni na całe życie. Jednak w XXI wieku studenci czują się coraz bardziej samotni. Jak temu zaradzić. 
Studenci cierpią na samotność
Studenci cierpią na samotnośćFoto: Antonio Guillem/Shutterstock.com

Ostatnio na jednej z grup studentów Uniwersytetu Warszawskiego w popularnym serwisie społecznościowym pojawił się wpis, którego autor przyznał, że czuje się bardzo samotny. Przyjechał do obcego miasta, nie ma znajomych, a grupa, do której trafił nie integruje się. Na ten wpis zareagowały dziesiątki osób pisząc, że czują się podobnie. Weronika Puszkar sprawdzi jak samotność działa na studentów, czy dziś kontakty międzyludzkie są trudniejsze dla młodych, a może to efekt pandemii, która spowodowała, że oddalamy się od siebie. Sprawdzimy jak można ponownie zintegrować studenckie środowisko. 

Po 8.15 naszym gościem będzie Zbigniew Domaszewicz ze smartride.pl. Porozmawiamy o UTO czyli Urządzeniach Transportu Osobistego, które w Polsce są popularne od kilku lat. Najczęściej korzystamy z elektrycznych hulajnóg. U jednych wzbudzają one entuzjazm, bo pozwalają szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce, innych drażnią - bo ich użytkownicy czasem zagrażają bezpieczeństwu pieszych, zastawiają nimi chodniki, korzystają z hulajnóg niezgodnie z przepisami. Niektóre europejskie miasta, jak Paryż czy Wiedeń, nałożyły na użytkowników tych pojazdów restrykcyjne przepisy, a nawet w ogóle zabroniły korzystania z nich. Jak mają się hulajnogi w Polsce?

W środowy poranek kolejny raz wskoczymy też w świat sztucznej inteligencji. Tym razem Oliwa Krettek sprawdzi czy AI gra w Minecrafta. Naukowcy postanowili przetestować możliwości sztucznej inteligencji w tej popularnej grze. Stworzono w tym celu Agenta Voyagera i kazali mu grać. Jak sobie poradził - opowiemy o poranku. 

Czytaj także:

W porannym paśmie Czwórki zaprosimy także na serwis kulturalny, przegląd prasy i serwis sportowy.


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (07.06) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka sztuczna inteligencja
Czytaj także

Inżynieria dotyku. Czym jest haptyka?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 17:00
Internet zmysłów - wiele wskazuje, że to właśnie w tym kierunku zmierzają nowe technologie. Dużą rolę w tym procesie może odegrać haptyka, czyli możliwość przesyłania dotyku przez sieć i personalizacja tego odczucia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry wideo czy VR - które dostarczają więcej pozytywnych emocji?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 16:00
Na jednym z holenderskich uniwersytetów przeprowadzono badanie dotyczące gier VR. - Chcieliśmy sprawdzić, jak gry VR mogą wpływać na odczuwanie pozytywnych emocji w porównaniu z tradycyjnymi grami wideo - mówi w Czwórce Ewa Międzobrodzka z Utrecht University.
rozwiń zwiń