Sery. Co ma wpływ na proces ich produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 14:45
Na naszym kontynencie najsłynniejsze są francuskie, holenderskie i szwajcarskie. Swoimi gatunkami serów szczycą się też Anglicy, Włosi, ale i my także mamy czym się pochwalić. O serach w Czwórce opowiada Kamil Wernicki, współautor książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów".
Nie tylko szwajcarskie i francuskie - w innych krajach Europy również produkowane są pyszne sery
Nie tylko szwajcarskie i francuskie - w innych krajach Europy również produkowane są pyszne seryFoto: shutterstock/ Y Photo Studio.
  • Na świecie produkowanych jest blisko 4 tysiące rodzajów sera. 
  • Ser to sposób konserwacji mleka.
  • Na smak, zapach, twardość i kształt sera wpływa wiele czynników. 

Ser to produkt znany praktycznie na całym świecie, a jego historia sięga daleko w przeszłość. Pierwszy z nich prawdopodobnie uzyskano w Mezopotamii, a dzisiaj na świecie produkuje się blisko 4 tysiące jego rodzajów. Sery różnią się od siebie pochodzeniem mleka, składem i procesem jego pozyskiwania. - Zawsze powtarzam, że ser jest po prostu sposobem konserwacji mleka - mówi gość audycji. - Mleko jest produktem bardzo szybko psującym się, więc kiedyś wymyślono sposób, żeby zachować je jak najdłużej w formie nadającej się do spożycia. Tak powstał ser.


Od czego zależą sposoby wytwarzania serów?

Jak wiele jest rodzajów sera, tak wiele sposobów jego wytwarzania. To z kolei jest zdeterminowane warunkami w miejscu, skąd pochodzą. - Geografia jest tutaj zdecydowanie rzeczą najważniejszą. Chodzi o to, że rolnik, który wraz ze swoimi zwierzętami idzie wysoko w górę i przebywa np. na 1800 m n.p.m., nie ma możliwości sprzedania swojego produktu na miejscu. W związku z tym musi wytwarzać ser w taki sposób, żeby mógł go po jakimś czasie zwieźć na dół do miasteczka i tam sprzedać - opowiada gość audycji. - Dla przykładu w Polsce na nizinach nie ma problemu. Rolnik może ten produkt dostarczać na co dzień, dlatego też w Polsce produkuje się inne sery niż w wysokich Alpach.

 

Jakie są kategorie serów?

Wyróżniamy kilka kategorii serów: 

  • sery twarde – takie ja: ementaler, parmezan, cheddar,
  • sery półtwarde – takie jak: gouda, ser limburski,
  • sery miękkie – takie jak: camembert, brie, mozzarella, gorgonzola, feta,
  • sery twarogowe,
  • sery topione.

Czy sery z mleka zwierzęcego są wegańskie? 

- Większość serów, wbrew temu, co o nich mówimy, nie jest wegańska. Do większości z nich wykorzystywana jest podpuszczka cielęca. Jest to enzym, który odpowiada za ich ścinanie się - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Istnieją rzeczywiście sery, które zakwasza się sokiem z cytryny czy wyciągiem z fig, jednak występują one rzadziej.

Jak zauważa gość Czwórki, jednym ze sposobów stosowanych w Polsce jest pozyskiwanie sera na bazie zsiadłego mleka. Uzyskujemy wtedy twaróg, który nie jest aż tak znany w innych krajach.


Posłuchaj
16:24 Czwórka/Pierwsze Słyszę - sery 10.08.2023.mp3 O serach opowiada Kamil Wernicki, współautor książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów” (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Co decyduje o smaku sera?

Na smak sera wpływ ma proces ich produkcji, ale też wiele innych czynników. - Nie mówimy tu o serach produkowanych na skalę masową, ale rzemieślniczych. Ważnym uwarunkowaniem jest już wspomniana geografia. Istotne jest, gdzie dane zwierzę żyje, jaka jest pora roku, bo inne są rośliny na wiosnę, a inne na jesieni - wyjaśnia Kamil Wernicki. - W związku z tym to zwierzę, które pasie się na łące, daje trochę inne mleko, bo smak zależy od tego, co zwierzę je. Później mamy coś takiego, co nazywa się cyklem laktacyjnym zwierzęcia: smak mleka, które krowa ma dla cielaka, zależy od cyklu rozwoju jej potomstwa. No i na samym końcu jeszcze mamy gatunek zwierzęcia, bo należy pamiętać, że jest wiele gatunków krów, wiele gatunków owiec i kóz, a każdy gatunek zwierzęcia daje inne mleko.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Kamil Wernicki (współautor książki "Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów")

Data emisji: 10.08.2023

Godzina emisji: 09.20

aw

Czytaj także

Wege sery - coraz bardziej popularne. Smaczne i zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 09:31
Roślinna żywność zaczyna powoli królować na naszych stołach. Jak wynika z badań, opublikowanych w czasopiśmie "Science", w 2025 roku weganie i wegetarianie będą stanowić już 1/4 populacji Wielkiej Brytanii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Mielniczak: jedzenie i podróże to najlepsze, co może się człowiekowi trafić

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 12:39
Kuba Mielniczak odwiedza bary, bufety, budki z fast foodami. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się w Pamiętniku Polskiego Konsumenta. Ma też swoje obserwacje dotyczące nas wszystkich, którzy jadamy w domach i "na mieście". 
rozwiń zwiń