Poranek z muralami i social mediami - zapraszamy do Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 10:32
W poniedziałkowy poranek naszymi gośćmi będą Adam Wirski (KrukMaluje) oraz Damian Mrożek, znany jako Łowca Życia. Z jednym z nich wskoczymy w świat sztuki ulicznej, z drugim w media społecznościowe. 
Poranek warto spędzić z Czwórką
Poranek warto spędzić z CzwórkąFoto: Shutterstock.com/Duet PandG

Tuż po 8.15 odwiedzi nas Adam Wirski, KrukMaluje. Okazuje się, że Kruk maluje już od 22 lat, ale od 9 zajmuje się muralami. Zaczął w rodzinnych Pabianicach od małych street artowych form - pomalowanych słupków, ławek, konarów drzew. Teraz miasto jest pełne jego murali. Korzysta z różnych powierzchni - przystanków, pomników, ścian budynków, ale Kruk malował także trawnik. Jego prace można też oglądać również w innych miastach w Polsce. W Czwórce porozmawiamy o malarstwie, streetarcie, sztuce muralu. Streetart jest dla Adama sposobem na życie, ale też pasją. Pracuje na zamówienia, bierze udział w projektach artystycznych, ale wiele murali tworzy po prostu z potrzeby serca. 

Drugi z naszych gości to Damian Mrożek, Łowca Życia. Spotkamy się z nim tuż po 9.15. Damian był youtuberem, a dziś jest tiktokerem. Ale też vlogerem, podcasterem, tworzy kontent na social media, podpowiada jak nagrywać i montować. W podcaście "Dzieci Lat 90." wraca do czasów dzieciństwa. Wraz z Pauliną Szczepaniak wraca do lat swojej młodości, kiedy grali w gumę, płacili za dzwonki i tapety na telefon, czytali Bravo. Tamte czasy porównują z dzisiejszymi. 

W audycji zajmiemy się też poszukiwaniem alternatywnych źródeł ciepła. Okazuje się, że naukowcy Politechniki Warszawskiej do ogrzania budynków kampusu uczelnianego chcą wykorzystać ciepło… ze ścieków. To działanie w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. 

W "Pierwsze słyszę" zapraszamy również na serwis kulturalny i serwis sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w piątek (21.08) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka mural SZTUKA
Czytaj także

Mury mówią. Street art, który uczy historii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 13:00
Murale uzupełniają tkankę miejską i zmuszają przechodniów do przemyśleń. Często wpisują się w kontekst otoczenia, w którym powstały, a ostatnio też pełnią rolę... podręczników historii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Rebelka: gotowy mural Wiedźmina był dla mnie zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:00
W Łodzi powstał największy w Polsce, i jeden z największych na świecie, mural przedstawiający Wiedźmina, Geralta z Rivii, bohatera sagi napisanej przez Andrzeja Sapkowskiego. Projektantem tego graffiti jest Jakub Rebelka, który sam przyznaje, że realizacja projektu bardzo go zaskoczyła. 
rozwiń zwiń