Jak zdobyć pracę marzeń? Platforma i AI pomogą w wyborze zawodu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 11:00
Powstała specjalna platforma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rekomendacji ścieżek kariery i szukania pracy. - Dużo mówi się dzisiaj o sukcesie finansowym, o znalezieniu jak najlepszej pracy, ale tak naprawdę nie ma wskazówek, jak to zrobić - mówią jej twórcy. 
Jobbli to doradca zawodowy oparty na sztucznej inteligencji, który jest Twoim osobistym przewodnikiem w świecie. (zdj. ilustracyjne)
Jobbli to doradca zawodowy oparty na sztucznej inteligencji, który jest Twoim osobistym przewodnikiem w świecie. (zdj. ilustracyjne)Foto: insta_photo/Shutterstock.com
  • Praca, która daje satysfakcję, to jeden z ważnych elementów wpływających na dobrostan człowieka. 
  • Platforma Jobbli została stworzona  dla osób, które szukają swojego miejsca na rynku pracy albo chciałyby zmienić dotychczasowy zawód.
  • Żeby z niej skorzystać, należy wykonać test predyspozycji zawodowych.
  • Wystarczy siedem minut, by użytkownik mógł określić, jakie są jego mocne strony i w jakich kategoriach będzie się spełniać zawodowo.
  • Po wypełnieniu formularza osoba otrzymuje raport, w którym rekomendowane są trzy najlepsze ścieżki rozwoju zawodowego.

Platforma Jobbli - osobisty doradca zawodowy

Wybór drogi zawodowej nie  jest łatwym procesem. Nie zawsze wiemy, kim chcemy być w przyszłości ani czy zawód, który wybierzemy, będzie dla nas dobry. Z pomocą przychodzi platforma Jobbli, która może nam udzielić kilku cennych rad w tej kwestii.

- Główną inspiracją, która popchnęła nas do stworzenia platformy, było nasze osobiste doświadczenie, czyli problem ze znalezieniem pracy - mówi pomysłodawczyni Jobbli Alicja Marchewka. - Patrzyliśmy na to z różnych perspektyw, ale wspólnie doszliśmy do wniosku, że na polskim rynku nie ma takich usług ani usług, które pomagałyby młodym ludziom oraz osobom, które chcą zmienić pracę, rozwiązać ten problem.

Jak korzystać z platformy?

Platforma Jobbli została stworzona dla osób, które szukają swojego miejsca na rynku pracy albo chciałyby zmienić dotychczasowy zawód.

Posłuchaj
15:34 CZWÓRKA Pierwsze slysze - jobbli 23.10.2023.mp3 Jak działają platforma i aplikacja Jobbli? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Wystarczy kilka minut, żeby za pomocą testu predyspozycji użytkownik mógł określić, jakie są jego mocne strony i w jakich kategoriach będzie się spełniać zawodowo - wyjaśnia strateg produktu Jakub Garstka. - Oceniane są tu m.in. takie elementy jak: otwartość na kontakty społeczne, predyspozycje liderskie czy zdolność do myślenia kreatywnego. Te wyniki porównujemy z całą populacją, więc osoba, która wykona test, dostaje nie tylko informacje o tym, w czym jest dobra, ale też jak wypada na tle innych użytkowników. 

Lista zawodów przyszłości

Następnym krokiem jest przejrzenie mapy zawodów przygotowanej na podstawie dostępu do różnych baz danych. Na liście znajduje się ponad 250 zawodów, które twórcy Jobbli określają mianem "zawodów przyszłości". - Dopasowujemy do nich profil użytkownika i przedstawiamy raport opracowany z użyciem  AI, w którym rekomendujemy trzy najlepsze kierunki - dodaje gość Czwórki. - Początkowo Jobbli miała być platformą dla osób w wieku 18-25 lat. Po 3 miesiącach działalności okazało się, że naszymi użytkownikami są ludzie, którzy studia ukończyli, są w pierwszej pracy, czują się rozczarowani i myślą o tym, co dalej. Z drugiej strony są osoby w średnim wieku, które wskazują, że czują wypalenie zawodowe i, mówiąc kolokwialnie, mają dość tego, co robią.  

Naturalne predyspozycje zawodowe - dlaczego tak trudno jest je określić?

Pytania, które znajdują się w teście, powstały w oparciu o metodę Hollanda, wykorzystywaną przez doradców zawodowych. Na potrzeby Jobbli została ona zmodyfikowana przez algorytmy i dopasowana do docelowej grupy użytkowników. - Nasza platforma pomaga przede wszystkim skonfrontować to, co nam się wydaje, z tym, jak jest naprawdę. Badamy podświadomą płaszczyznę naturalnych predyspozycji, do których czasami możemy się nie dokopać. Na przykład przez racjonalne myślenie albo wyobrażenie innych o tym, co powinniśmy robić w przyszłości, co będzie dla nas dobre - mówi Alicja Marchewka.

Sprawdź też:

- Pobocznym, ale nie mniej istotnym efektem tego, że znajdujemy pracę, która jest dopasowana do naszych naturalnych predyspozycji, potrzeb i preferencji, jest sukces finansowy. Skoro praca jest ważną częścią naszego życia, to dlaczego nie wybrać zawodu, który sprawiłby nam satysfakcję i dawał radość? - dodaje pomysłodawczyni platformy.   

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Marta Hoppe

Goście: Alicja Marchewka, Jakub Garstka (platforma Jobbli)

Data emisji: 23.10.2023

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Praca za granicą. Gdzie i jak jej szukać?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 18:00
Staż, praca stała lub sezonowa poza granicami naszego kraju ma wiele zalet - pozwala nawiązać nowe kontakty, podszkolić język obcy i poszerzyć zawodowe horyzonty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca czy pasja? A może da się to połączyć?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 14:30
Średnio 90 tysięcy godzin każdy z nas spędza w pracy w swoim życiu. To bardzo dużo, dlatego tak istotnym jest, żeby praca dawała nam satysfakcję. Czasem warto połączyć pracę z pasją, czasem wystarczy, by obok pracy na pasję mieć czas. 
rozwiń zwiń