Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
Otyłość i nadwaga to problem wielu osób.
Otyłość i nadwaga to problem wielu osób.Foto: shutterstock/
  • Wielu Polaków cierpi na nadmiar masy ciała - otyłość lub nadwagę. 
  • Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej powstało w 2017 roku. Jego celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia i stylu życia. 
  • Wiele osób z otyłością i nadwagą korzysta z różnego rodzaju diet. Niestety, aż w 80 procentach próby odchudzania kończą się efektem jojo.
  • W Centrum Dietetycznym Online możemy skorzystać z darmowej wizyty online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty.  

- Bardzo często w kontekście stosowania diet pojawiają się takie dane: 80 procent i 20 procent. To są liczby, które mówią o tym, że jedynie 20 procent osób jest w stanie utrzymać efekt diety przez więcej niż 2 lata - mówi Paula Gosa, dietetyk z Centrum Dietetycznego Online. - Co oznacza, że pozostałe 80 procent osób to są osoby po wielokrotnych próbach zrzucenia zbędnych kilogramów.


Otyłość i nadwaga - psychodietetyk "w akcji"

Jak tłumaczy specjalistka, takie osoby powinny rozważyć wizytę u psychodietetyka, który po przeanalizowaniu naszych zwyczajów żywieniowych podpowie, co zrobić, by uniknąć efektu jojo. - Często praca psychodietetyka polega niestety na tym, że musimy pomóc pacjentowi i trochę zderzyć go z rzeczywistością. Bo szybkie ruchy, szybkie działania nie przynoszą oczekiwanego efektu. Co więcej, podejmowanie kolejny raz tej samej próby również nie jest efektywne - zaznacza rozmówczyni Martyny Ogonek. - Pacjenci, którzy do nas przychodzą, bardzo lubią "duże skoki", rzadziej stosują "małe kroki", bo te nie dają takich spektakularnych rezultatów, jakich oczekują.

 

Metoda małych kroków

Dietetyczka zaznacza, że to właśnie metoda małych kroków może okazać się kluczowa, skuteczna i bardziej trwała. - Czyli codziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc, wybieramy sobie jakiś jeden obszar do pracy i nad nim pracujemy. Idziemy pomału do przodu - wyjaśnia. - Wtedy nawet jeśli powinie się nam noga, to cofamy się o jeden, dwa kroki, ale nie do samego początku. Więc zawsze ten postęp jest widoczny.

Metoda małych kroków sprawdza się, bo niewielkie zmiany nawyków stają się częścią naszej codzienności. - Nie dzieje się to wtedy tak szybko i po prostu nasz organizm ma szansę na zaakceptowanie zmian - podkreśla specjalistka. - W całym procesie motywowania pacjenta z problemem nadwagi czy otyłości ważne jest także, by nie skupiał się on wyłącznie na swojej wadze i zmianie wyglądu swojej sylwetki.


Sprawdź także: 


Zdrowotne aspekty zmian

Psychodietetyk, w pracy z pacjentem, pomaga mu dostrzec inne pozytywne aspekty zmiany nawyków żywieniowych, np. zdrowotne. - Pojawia się np. lepsza jakość snu, mamy lepszy humor, lepsze nastawienie, mamy lepsze kontakty ze znajomymi, ochotę, żeby częściej wychodzić np. na miasto, a do tej pory tego nie robiliśmy - wylicza Paula Gosa. - Mamy więcej energii do aktywności fizycznej, łatwiej nam się wstaje rano. To są takie rzeczy, których my nie zauważamy, a one się dzieją w wyniku tego, że wzięliśmy sprawy w swoje ręce i zaczęliśmy zmieniać nasz styl życia.

Jak zaznacza rozmówczyni Martyny Ogonek, diety nie da się skopiować od koleżanki, której pomogła. To, co dobre dla innych, nie zawsze musi się sprawdzić w naszym przypadku. - To wszystko musi być szyte na miarę. Po to jest opieka specjalistów, żeby dieta była jak najlepiej dopasowane do tej jednej, konkretnej osoby - podkreśla. - Ma ona określone potrzeby, które mogą się różnić od potrzeb ogółu społeczeństwa.


Posłuchaj
04:44 CZWORKA/pierwsze słyszę -psychodietetyk 22.11.2023.mp3 Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

____________

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej powstało w 2017 roku. Jego celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia i stylu życia. Przez jego stronę można się zapisać na konsultacje w Centrum Dietetycznym Online. Tam możemy skorzystać m.in. z darmowej wizyty online u dietetyka, psychodietetyka i fizjoterapeuty.

Program realizowany jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2027 finansowany przez Ministra Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 22.11.2023

Godzina emisji: 8.45

aw/pj/qch

Czytaj także

Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co to jest talerz zdrowego żywienia. Co powinno się na nim znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 10:26
Talerz zdrowego żywienia zastąpił popularną od lat piramidę zdrowego żywienia. Obrazowo wskazuje nam, co powinniśmy jeść i jak skomponować nasze codzienne menu. 
rozwiń zwiń