Moda jako manifest. Julia Burak o kolekcji "Prze-żarty"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 13:20
"Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo" to hasło-manifest kolekcji Julii Burak - finalistki tegorocznej odsłony konkursu Złota Nitka i studentki Akademii Sztuk Pięknych. 
Zdjęcia kolekcji Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo Julii Burak.
Zdjęcia kolekcji "Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo" Julii Burak. Foto: foto_pasjab.kalinowska
  • "Prze-żarty" to kolekcja dyplomowa Julii Burak - studentki Akademii Sztuk Pięknych.
  • Kolekcja przedstawia problemy, z jakimi na co dzień zmagają się osoby z nadwagą i otyłością.
  • Zaprojektowane przez Julię Burak ubrania prezentowane są przez modelki plus size.
  • W kolekcji znalazły się m.in. kapelusz w kształcie pieroga, ubranie z gąbki tapicerskiej w kształcie ziemniaków z koperkiem i koszula z rękawami z pomidorów.
  • Kolekcja została doceniona przez jury jednego z najważniejszych konkursów modowych w Polsce. Julia Bury została finalistką Złotej Nitki 2023.

Moda jako manifest

Kolekcja przedstawia problemy, z jakimi na co dzień zmagają się osoby z nadwagą i otyłością. Niezależnie od tego, jak dbają o swój wygląd, są postrzegane przez innych przez pryzmat swojej wagi. - Społeczeństwo sądzi, że otyłość bierze się jedynie z nadmiernego apetytu, co nie jest prawdą - przekonuje gość Czwórki. - W kolekcji łączę ubrania plus size z elementami nawiązującymi do artykułów spożywczych po to, by jak najdosłowniej ukazać problem.

Jak tłumaczy, tytuł kolekcji nawiązuje do uczucia sytości, ale też do tego, że osoby z nadwagą mają już dość komentarzy na temat swojego wyglądu. - Są "przeżarci" uwagami o swojej wadze i ciele oraz "dobrymi radami", co powinni zrobić, żeby się odchudzić - opowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Przygotowując projekty, próbowałam nadać im żartobliwy charakter, ale problem, który poruszam, jest jak najbardziej poważny.


Zdjęcia kolekcji "Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo" Julii Burak. Zdjęcia kolekcji "Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo" Julii Burak.

Studniówka w "czarnym namiocie"

Zaprojektowane przez Julię Burak ubrania prezentują modelki plus size. Zabieg jest celowy, bo jak podkreśla projektantka, waga to nadal temat tabu w świecie mody. - Jestem dużą dziewczyną i pamiętam, jak czułam się, kiedy moje koleżanki przymierzały sukienki na studniówkę, a ja musiałam iść do sklepu dla starszych pań i kupić straszną czarną tunikę. Wtedy myślałam, że taki już mój los, ale na szczęście dość szybko otrzeźwiałam - śmieje się projektantka. - Dziś jest dużo lepiej, niż było, ale nadal uważam, że na rynku brakuje fajnych ciuchów dla większych rozmiarów. Najszybciej można je znaleźć w lumpeksach, w sieciówkach jest co najwyżej over size, tyle że w mniejszym rozmiarze.  

Zobacz także:

Po nitce do kłębka

Julia jest studentką pierwszego roku studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku projektowanie ubioru. - To był wybór dość spontaniczny, bo na początku myślałam o scenografii. Doszłam jednak do wniosku, że studiowanie mody będzie lepszym rozwiązaniem, bo mogę tu rzeźbić, rysować, malować i robić kostiumy - mówi projektantka. - Udział w finale konkursu Złota Nitka utwierdził mnie w słuszności podjętej decyzji. 

Konkurs dla debiutujących projektantów

Złota Nitka to konkurs uchodzący za najważniejsze w Polsce wydarzenie dla debiutantów świata mody. Już od 30 lat otwiera drzwi do kariery utalentowanym projektantom. W gronie laureatów poprzednich odsłon są tak głośne nazwiska jak Łukasz Jemioł czy duet Paprocki & Brzozowski. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 100 chętnych. Jury wybrało 12 najlepszych kolekcji - w tym projekty Julii Burak. - Wysłałam moją kolekcję dyplomową, choć nie miałam wystarczającej liczby sylwetek. Wymaganych jest osiem, ja miałam mniej, ale postanowiłam resztę dorobić - wspomina. - Wysłałam zdjęcia z opisem kolekcji i czekałam na werdykt.

Zdjęcia kolekcji "Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo" Julii Burak. Zdjęcia kolekcji "Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo" Julii Burak.

Pieróg na głowie, pomidory przy mankietach

- W mojej kolekcji są m.in. kapelusz w kształcie pieroga, pomarańczowy kombinezon z naprasowanymi pierogami, ubranie z gąbki tapicerskiej w kształcie ziemniaków z koperkiem z zielonej nici i koszula z rękawami z pomidorów, którą zaprojektowałam dla mojego brata - wymienia Julia Burak. - Wszystkie ubrania wykonałam własnoręcznie, ale przy pierogach pomagała mi mama. 

Posłuchaj
21:20 CZWÓRKA Pierwsze slysze - julia burak 29.11.2023.mp3 Julia Burak o kolekcji "Prze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadząca: Marta Hoppe

Gość: Julia Burak (projektantka mody, finalistka konkursu Złota Nitka 2023)

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 9.15

kul

Czytaj także

Ubranie, nie przebranie. Jak uniknąć modowych wpadek?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:00
- Legginsy nigdy nie zastąpią spodni, nigdy nie będą też zamiennikiem rajstop. I choć ich rola jest mocno niedookreślona, to ta część garderoby jest naczęstszą przyczyną wpadek - mówi osobista stylistka Karoliną Wieczorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pietura: w projektach z włóczki jest pewna ostateczność

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 17:48
Ekstrawaganckie, ale też szczere i pełne emocji - takie ubrania projektuje Martyna Pietura - tegoroczna absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.
rozwiń zwiń