Zaprogramuj grę i ubierz się modnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 07:00
We wtorkowy poranek zaprosimy na PolyJam, maraton tworzenia gier wideo. Wskoczymy też w świat mody - wraca trend na oficjalny, korporacyjny ubiór w nieco innej odsłonie.
PolyJam to maraton projektowania gier. Do udziału zapraszani są programiści, graficy, scenarzyści i kompozytorzy
PolyJam to maraton projektowania gier. Do udziału zapraszani są programiści, graficy, scenarzyści i kompozytorzyFoto: Shutterstock/Frame Stock Footage

Wtorkowy poranek rozpoczniemy od zimowych atrakcji. W cyklu "Ojczysty dodaj do ulubionych" Martyna Matwiejuk przypomni, skąd się wzięło słowo kulig, czyli tradycyjna przejażdżka kilkorgiem sań, zwykle połączona ze śpiewaniem, graniem, a czasem nawet z ogniskiem na śniegu i pieczeniem kiełbasek. 

Już o 8.15 wskoczymy jednak w świat gamingu, a dokładniej tworzenia gier. Już w najbliższy weekend odbędzie się maraton tworzenia tych programów - PolyJam. Do udziału zapraszani są programiści, graficy, scenarzyści i kompozytorzy. Wydarzenie jest warszawską edycja międzynarodowego Global Game Jamu, podczas którego uczestnicy mają za zadanie stworzyć grę w 48 godzin. Organizatorem PolyJamu jest Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon". O szczegółach wydarzenia opowie Sebastian Szczepański, KN Polygon, organizator PolyJamu. 

Martyna Ogonek zabierze nas w świat mody, pandemiczne wygodne dresy już wkrótce ma zastąpić corpcore, czyli biurowy "power dressing" w nowej odsłonie. Prognozuje się, że rok 2024 będzie należał do mody, która garściami czerpie ze stylu lat 80. Wraca trend na oficjalny, korporacyjny ubiór w nieco innej odsłonie. Styl corpcore, zwany niekiedy również businesscore, zatacza w modzie coraz większe kręgi już od dobrych kilku miesięcy. Nawet marka Boss użyła go jako hasła przewodniego swojej kolekcji na sezon jesień-zima 2023, prezentując ją w trakcie pokazu we wrześniu ubiegłego roku w Mediolanie. Sprawdzimy, co powinniśmy mieć w swoich szafach by zadać szyku. 

O 9.15 odwiedzi nas Paweł Chaber z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Niedawno ukazał się raport dotyczący światowych trendów w innowacyjności. Główne inicjatywy podejmowane przez poszczególne kraje skupiają się na ochronie środowiska, zeroemisyjności, rozwoju sztucznej inteligencji, elektromobilności i przemyśle kosmicznym. O szczegółach tego raportu porozmawiamy w Czwórce. 

W audycji także serwis sportowy i kulturalny. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (23.01) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj/DS

Czytaj także

Jak trafić do świata gier? - tym razem jako pracownik

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 09:54
Branża gier komputerowych rozwija się bardzo dynamicznie. Numerem jeden na liście rekruterów są programiści, ale studia potrzebują też: game designerów, producentów czy animatorów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Game Dev Fest. Humaniści w branży gamedev

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 12:48
W Warszawie, pod patronatem Czwórki, trwa cykl spotkań Game Dev Fest. To niezwykła propozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się programowaniem i tworzeniem gier komputerowych. Wśród gości wydarzenia jest Maria Borys-Piątkowska - humanistka, anglistka, która znalazła swoje miejsce w gamedevie. 
rozwiń zwiń