Sztuczna inteligencja w Mieście Nauki. Tydzień z AI w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 15:00
- Dziś łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, w których dziedzinach nie korzystamy z AI, niż wymieniać te, w których sztuczna inteligencja jest stosowania - mówi prof. Jan Kozak, kurator Tygodnia Sztucznej Inteligencji w Katowicach - Europejskim Mieście Nauki 2024.   
Tydzień Sztucznej Inteligencji w Katowicach będzie obfitował w wydarzenia, które pozwolą zagłębić się w tę fascynującą dziedzinę nauki. (zdj. ilustracyjne)
Tydzień Sztucznej Inteligencji w Katowicach będzie obfitował w wydarzenia, które pozwolą zagłębić się w tę fascynującą dziedzinę nauki. (zdj. ilustracyjne)Foto: Stock-Asso/Shutterstock.com
  • W 2024 roku Katowice są Europejskim Miastem Nauki.
  • Z tej okazji przygotowano specjalny program pod hasłem "50 tygodni w Mieście Nauki".
  • 29 stycznia rozpocznie się Tydzień Sztucznej Inteligencji.  
  • W programie znajdą prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne, które pozwolą zagłębić się w fascynujący świat AI.
  • Kuratorem wydarzenia jest dr hab. Jan Kozak - profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i ekspert ds. sztucznej inteligencji.  

Europejskie Miasto Nauki - nieograniczony dostęp do wiedzy i warsztatów

Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki 2024 (EMN 2024). Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. 

Z tej okazji Konsorcjum Akademickie - Katowice Miasto Nauki przygotowało specjalny program pod hasłem "50 tygodni w Mieście Nauki". Za nami już m.in. Tydzień Skarbów i Tydzień Żywności. 29 stycznia rozpocznie się Tydzień Sztucznej Inteligencji, który będzie obfitował w wydarzenia, które pozwolą zagłębić się w tę fascynującą dziedzinę nauki.

Tydzień Sztucznej Inteligencji - co w programie?

- Przygotowaliśmy prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne, w których znajdzie się czas i na zabawę, i na rozważania na temat obaw, które wiążą się ze sztuczną inteligencją - mówi prof. Jan Kozak, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji. 

W programie znajdą się m.in.:

  • interaktywna konferencja o etyce sztucznej inteligencji i jej wpływie na społeczeństwo
  • warsztaty dla młodzieży z projektowania i programowania robotów
  • debata "Łączymy światy: sztuczna inteligencja w służbie komunikacji dla osób głuchych"
  • rozpoznawanie obrazów na przykładzie otwartej bazy celebrytów 
  • panel dyskusyjny: "Kobiety w rozwoju sztucznej inteligencji"
Posłuchaj
04:50 CZWÓRKA Pierwsze słyszę - sztuczna inteligencja 26.01.2024.mp3 Tydzień Sztucznej Inteligencji w Katowicach - co w programie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Rok 2024 należy do sztucznej inteligencji

Dzięki algorytmom sztuczna inteligencja potrafi analizować dane, rozpoznawać wzorce, podejmować decyzje i nawet komunikować się w sposób zbliżony do naszego. To fascynujące pole badawcze, które otwiera drzwi do niezliczonych możliwości.

- Pod pojęciem "sztuczna inteligencja" kryją się proste rozwiązania, takie jak inteligentne smartfony, ale także złożone procesy, jak algorytmy uczenia maszynowego, które wspomagają decyzje w czymś, czego człowiek nie byłby w stanie zrobić w efektywnym czasie - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego.

AI - czy jest się czego bać?

Analitycy szacują, że w najbliższych latach 25 proc. zawodów w USA i Europie zastąpi sztuczna inteligencja. Już dziś niektóre firmy jawnie przyznają się do korzystania z pomocy chatbota GPT. Są też takie, które zdecydowały się na redukcję zespołu pracowników, ponieważ niektórzy z nich okazali się mało wydajni w porównaniu do możliwości, jakie oferuje AI.

- Moim zdaniem żaden zawód nie jest zagrożony sztuczną inteligencją. Zdaje sobie sprawę, że niektóre z nich zostaną wyparte, ale to naturalny proces rozwijającego się społeczeństwa - tłumaczy prof. Jan Koza. - Powiem więcej, uważam, że sztuczna inteligencja otwiera nam drogę, będzie nas wspierać i pozwoli szybciej wykonywać pewne zadania.  

Zobacz także:

Tydzień Sztucznej Inteligencji w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024 – rozpocznie się 29 stycznia i potrwa do 4 lutego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: prof. Jan Kozak (Sieć Badawcza Łukasiewicz, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)

Data emisji: 26.01.2024 

Godzina emisji: 8.40

kul

kor-wm


Czytaj także

Jak rozmawiać ze zwierzętami? AI i bioakustyka przetłumaczą głosy zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 09:54
Od lat ludzie dążą do tego, by zrozumieć głosy zwierząt. Chcemy wiedzieć, co nam mówią nasi domowi pupile, ptaki śpiewające za oknem czy dzikie zwierzęta. W tym może nam pomóc sztuczna inteligencja i bioakustyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak AI pomaga naukowcom? Starożytne teksty już nie są sekretem?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 14:14
Sztuczna inteligencja ma szerokie pole do opisu w świecie nauki. Badacze chętnie sięgają po AI, a ta "wypluwa" niezwykłe rozwiązania, oszczędza ich czas. Jest jednak z tym jeden problem.
rozwiń zwiń