Sztuczna inteligencja w medycynie. Szanse i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 14:27
Sztuczna inteligencja w medycynie obecna jest od lat np. przy analizie danych. Dziś powszechnie korzysta z niej radiologia czy dermatologia. AI w medycynie to szanse, ale i zagrożenia. 
Sztuczna inteligencja w medycynie to duże szanse, ale i zagrożenia
Sztuczna inteligencja w medycynie to duże szanse, ale i zagrożeniaFoto: sdecoret/ Shutterstock
  • Mateusz Lickindort to student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej. 
  • Założył Koło Naukowe Sztuczna Inteligencja w Medycynie. 
  • Sztuczna inteligencja, jako statystyczne podejście w analizie danych, jest obecna w medycynie od dekad. Od kilku lat zaś wkracza w nią przebojem, jak w innych branżach. 
  • Zastosowanie rozwiązań AI niesie też ze sobą zagrożenia. Zabezpieczenie i anonimizacja danych jest tu niezbędna.
  • Czy AI zastąpi lekarzy?

Mateusz Lickindorf jest studentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej, założycielem Koła Naukowego Sztuczna Inteligencja w Medycynie. Interesują go nauki medyczne i techniczne oraz to, co dzieje się na ich styku. Dlatego powołał międzyuczelniane koło naukowe Sztuczna Inteligencja w Medycynie, które realizuje projekty i edukuje na temat zastosowania informatyki w medycynie. To kluczowe zagadnienie dla lekarzy, którzy w przyszłości na co dzień będą stosowali i rozwijali medycynę wysokich technologii. Nie bez znaczenia jest tu też sztuczna inteligencja. 

Sztuczna inteligencja w medycynie

AI to współcześnie bardzo gorący temat. Daje ogrom możliwości, ale powoduje problemy i dylematy. Nie są one też obce nauce, jaką jest medycyna. 

- Sztuczna inteligencja, jako pewne podejście statystyczne do analizy danych i znajdowania w nich jakiegoś przydatnego wzorca, to podejście, które od dawna jest stosowane i w naukach przyrodniczych, i w naukach ścisłych - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Natomiast jeśli chodzi o moment, w którym ten trend stał się gorący w medycynie, to myślę, że działo się to równolegle do innych branż. To jest kwestia ostatnich kilku lat - dodaje. 


Posłuchaj
12:13 czwórka pierwsze słyszę 03.10.2023 mateusz.mp3 Sztuczna inteligencja w medycynie - szanse i zagrożenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Sztuczna inteligencja cały czas jest rozwijana, jej mechanizmy, np. wyciąganie wniosków na podstawie większej ilości danych niż jest w stanie przyswoić ludzki umysł, są niezwykle cenne, ale powodują też zagrożenia. - Zastosowanie AI widzimy już w radiologii. To dość logiczne, ponieważ to dane tej dziedziny medycznej są w dużej części zdigitalizowane. Istnieje ta baza - wyjaśnia Mateusz Lickindorf. - To właśnie dostępność danych pozwoliła na tworzenie algorytmów. AI pojawia się też np. w dermatologii - przy analizie zdjęć skóry. Wkrada się w każdą dziedzinę medycyny. 

Medycyna, AI i niebezpieczeństwa

Sztuczna inteligencja to technologia, która może sprowadzić też na nas zagrożenia. W medycynie to szczególnie istotne, bo dane medyczne to dane wrażliwe, chronione prawnie. - Już najwcześniejszych etap współpracy branży medycznej z AI - tworzenie bazy danych i przetwarzanie jej - musi być zabezpieczany - wyjaśnia specjalista. - Niezbędna jest anonimizacja tych zmiennych, ale należy zrobić tak, by nie straciły one danych naukowych. 

Kolejne etapy współpracy medycyny z AI też nie są wolne od niebezpieczeństw. - Nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć, jak sztuczna inteligencja dokonuje wyborów. Nie zawsze jesteśmy w stanie je uzasadnić - zdradza gość Czwórki. - Np. algorytm jest w stanie zdiagnozować czerniaka skóry na podstawie zdjęć, być może ma nawet 85-90 procent skuteczności, ale nie wiemy, na jakiej podstawie to robi. Kryteria lekarskie nie są kryteriami sztucznej inteligencji. 

Czytaj także:

Czy AI zastąpi lekarzy?

Wiele branż widzi w sztucznej inteligencji szanse, ale i zagrożenia. W środowisku medycznym również są one zauważane. - I u nas jest obawa przed sztuczną inteligencją. Moim zdaniem jednak nie zastąpi ona lekarza, ale może zmienić charakter jego pracy. Mówimy tu nie o utracie pracy, ale o zmianie obowiązków - ocenia student. - Doświadczenie człowieka cały czas będzie bezcenne. 

Mateusz Lickindorf podkreśla znaczenie sztucznej inteligencji w dydaktyce. Zaznacza, że zwracanie uwagi na tego typu technologie jest przyszłością. - Tu bardzo ważny jest dialog między dwoma grupami: informatykami i medykami. Z obu stron wybitne osoby są potrzebne do tworzenia rzeczy wspaniałych - ocenia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Lickindorf (student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej, założyciel Koła Naukowego Sztuczna Inteligencja w Medycynie)

Data emisji: 03.10.2023

Godzina emisji: 8.18

pj

Czytaj także

Sztuczna inteligencja pomoże zapobiegać depresji?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:07
Nowe technologie wchodzą przebojem w każdą ze sfer naszego życia. Rozgościły się też w psychologii. Projekt firmy Deep Longevity i naukowców Harvard Medical School ma na celu zadbać o to, byśmy byli szczęśliwi, zająć się naszym zdrowiem psychicznym czy pomóc zapobiegać depresji. Wskazuje drogę, na której jednak nie powinniśmy rezygnować z kontaktu z lekarzem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentny opatrunek. Wynalazek polskich naukowców nagrodzony

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:45
Inżynierowie Politechniki Warszawskiej otrzymali nagrodę Jamesa Dysona za inteligentny opatrunek na rany przewlekłe. Po polskiej odsłonie konkursu projekt konstruktorów zawalczy o nagrodę na arenie międzynarodowej. 
rozwiń zwiń