Maturalny Nobel, media społecznościowe i wrestling - poranek z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 15:10
W audycji powiemy m.in. o nagrodzie stypendialnej Maturalny Nobel, sprawdzimy także jak media społecznościowe walczą z fake newsami. Porozmawiamy również o wrestlingu, a naszymi gośćmi będą Biesiad Strong i Johnny Blade.
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki.
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki. Foto: shutterstock/Halfpoint

Środowy poranek rozpoczniemy od spraw uczniowskich i powiemy o nagrodzie stypendialnej dla uczniów ostatnich klas szkół średnich Maturalny Nobel. To nagroda dla osób, które chcą zmieniać świat na lepsze. Wielu z nich organizuje różne akcje, angażuje się w działalność naukową, społeczną, ekologiczną, albo edukacyjną. O ich działaniach wie jednak jedynie najbliższe środowisko. Zespół maturalni.com chce tę aktywność nagrodzić i wypromować. Więcej o nagrodzie i jej laureatach powiemy po godzinie 8.15.

W Czwórce nie zabraknie także tematów związanych z dezinformacją w internecie i mediach społecznościowych. TikTok intensyfikuje swoje działania w walce z fake newsami oraz operacjami wywierania wpływu przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Platforma społecznościowa ogłosiła rozszerzenie swojej inicjatywy na wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ten temat o 8.30 przybliży dziennikarz Czwórki Mateusz Kulik.

W audycji również pojawi się temat wrestlingu. O walkach wrestlerów zrobiło się głośno dzięki filmowi „Bracia ze stali”, który opowiada o rodzinie zawodowych zapaśników. W Polsce również działa Polska Federacja Wrestlingu. Gośćmi Kamila Jasieńskiego będą wrestlerzy Biesiad Strong i Johnny Blade. W programie zawodnicy zdradzą, jak wyglądają przygotowania do walk i o co chodzi w wrestlerskim spektaklu. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 9.15.

W porannym paśmie Czwórki pojawi się również serwis kulturalny i sportowy.


Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (27.02) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Czytaj także

Polowanie na fake newsy to wojna z manipulacją informacjami, ale też ochrona naszych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 11:40
Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. Wiedzy, która jeśli nie jest weryfikowana, może okazać się fake newsem. Dlatego aby uniknąć oszustw, warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania internetowych informacji. Tym bardziej że obecnie powstaje ogromna ilość fałszywych treści rozpowszechnianych np. przez portale społecznościowe. Jak rozpoznać i wyeliminować fake newsy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vlop! - aplikacja, której nie ma. Nowe przepisy dotyczące mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 20:54
"Scrolluj więcej, śpij mniej" - m.in. tak reklamowała się aplikacja Vlop!, która, jak się okazało, nie istnieje, a kampania była akcją Fundacji Panoptykon, która walczy o to, by algorytmy platform internetowych były dla nas bezpieczniejsze. 25 sierpnia weszło nowe unijne prawo dotyczące platform internetowych. 
rozwiń zwiń