Zwierzak to nie prezent. Nie kupuj pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 17:30
Małe ssaki maja duże wymagania. Każdego dnia potrzebują świeżego, zdrowego pokarmu, wygodnych, dużych klatek i kosztownych wizyt u lekarza. Czy pamiętamy o tym, ofiarowując zwierzaka w prezencie? 
Audio
  • Pupil to nie prezent. Mały zwierzak, duża odpowiedzialność - przekonuje lek. wet. Karolina Warchulska (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Livia Novakova/Pixabay

pies święta 1200.jpg
Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Wymagają zainteresowania i wspólnej zabawy każdego dnia. Niektóre, jak kawia domowa żyją nawet 8 lat. Podjęcie się opieki nad zwierzęciem, nawet małym gryzoniem wymaga starannego przemyślenia, dlatego nie jest dobrym pomysłem robienie tego rodzaju prezentów-niespodzianek pod choinkę. Bo te, choć słodkie potrzebują odpowiedzialnych opiekunów.

- Taki zakup musi być przemyślany - podkreślała Karolina Warchulska, lekarz weterynarii, specjalista małych zwierząt. - Małe zwierze nie oznacza mniejszej odpowiedzialności. Zanim podejmiemy się trudu opieki nad chomikiem, kawią czy szynszylą powinniśmy dowiedzieć się, czy to na pewno zwierzę dla nas - radziła.

Musimy edukować w kwestii choćby trybu życia zwierząt. Nie każdy wie, że króliki potrafią dożyć 16 lat, a szynszyle prowadzą nocny tryb życia Karolina Warchulska

Gdzie zatem szukać rzetelnego źródła informacji na temat hodowli zwierząt domowych? Goszcząca w studiu lekarz weterynarii radziła, by dokładnie sprawdzać źródła informacji i sięgać, po porady specjalistów. 

Kiedy powinniśmy się zdecydować na opiekę małych ssaków domowych i jakie warunki powinniśmy im zapewnić? Więcej o tym w nagraniu. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mówiliśmy m.in. o tym, jak przygotować zwierzaka do podróży >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Karolina Warchulska (lekarz weterynarii, specjalista małych zwierząt)

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 14.18

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywy prezent. Nie kupuj zwierząt pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:16
Każdego roku w okresie świątecznym, mimo apeli ze strony organizacji chroniących prawa zwierząt, w wielu domach "pod choinką" pojawi się szczeniak, kot, albo inne zwierzątko domowe. Dlaczego należy zrezygnować z takiego pomysłu na prezent?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleszcze nie śpią w zimie. Jakie nowe choroby grożą twojemu psu i kotu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:05
- Kropelki, wylewane na kark i działające przez miesiąc, tabletki, działające przez kwartał, czy obroże działające od miesiąca do ośmiu - w gabinetach weterynaryjnych dostępnych jest mnóstwo preparatów przeciwko kleszczom i pchłom - tłumaczy dr Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożywienie, lokum - jak właściwie opiekować się królikiem?  

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:03
- Króliki żyją od trzech do sześciu lat, a jeśli właściwie je karmimy i się nimi opiekujemy - będą z nami nawet osiem lat - tłumaczy hodowca Jan Struś. 
rozwiń zwiń